Dnes je Pátek, 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

13.06.2006, 09:33 - rubrika " Vzdělávání "
Školy dělají zázraky bez peněz

Směrnice ministerstva školství preferuje integraci postižených dětí do běžných škol. Ředitelům ale nikdo neřekne, zda dostanou finance na platy asistentů pedagogů.

Pocit bezmoci zažívá kvůli financování vzdělávání 130 více či méně postižených dětí ředitelka rokycanské Základní školy Čechova ulice Anna Ratajová. Ani na krajském odboru školství jí totiž nikdo přesně neřekne, zda škola dostane peníze na individuální integraci a na plat asistenta pedagoga. Podobně se vede ředitelům dalších škol.

Škola, jejíž učitelé často sami ze svých platů investují do vlastního odborného vzdělání, dělá málem zázraky. Rodiče nynějšího sedmáka Míši Duška byli původně smířeni s tím, že jejich syn skončí ve zvláštní škole. "Dneska vyhrává olympiády z němčiny, má samé jedničky a chce být učitelem. Ve zvláštní škole by se tak daleko nedostal," tvrdí Michalova matka Marie.

Na financování integrace postižených dětí ale krajská samospráva podle radního Vladislava Vilímce vůbec nemá vliv.

Předpisy tak sice doporučují integraci, zaručují rodinám právo na výběr školy a ukládají povinnost vzdělávat postižené děti, školám ale jistotu nedají. "Loni jsme kraj žádali kvůli postiženému žákovi o zřízení místa asistenta pedagoga, vyhověli s tím, že ve vyhlášce není povinnost poskytnout na něj peníze. Teď je půl roku pryč a peníze žádné. Výplata je každý měsíc. Odbor prý to bude řešit v červnu. To jsme měli říct, ať rodiče kluka vozí do speciálky do Plzně," ptá se ředitel devítiletky v Mirošově Rostislav Judl. Podle Karolíny Svobodové z ministerstva by škola měla předložit novou finanční rozvahu. "To nejsou velké částky," říká Svobodová. Podle sdělení úřednic krajského školského odboru úřad nejpozději do června zjistí potřeby škol. Ředitelka Ratajová má ale už od dubna dopis, jímž úřad snižuje původně schválené peníze na integraci o 150 tisíc a s platem asistenta nepočítá vůbec. Podle rokycanského starosty Jana Balouna je přitom právě tato devítiletka pro integraci těchto dětí plně vybavená.

Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 13.06.2006, 10:19 - Čtenář :
Neserioznost této plzeňské firmy je všeobecně známa. Praxe pojišťovny je podivná a poškozující postižené.
* 13.06.2006, 11:41 - Čtenář :
Pozor , poznámka nahoře (13.6. v 10.19 hodin) se týká článku o firmě Chmelař Plzeň (Postižení si nesmí vybrat, kde si koupí vozík)
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie