Dnes je Pátek, 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

30.07.2007, 12:35 - rubrika " Legislativa "
Rada by ráda prosadila to, aby sdružení měla peníze z loterie

Národní rada osob se zdravotním postižením by ráda prosadila to, aby se peníze na činnost sdružení handicapovaných poskytovala z výtěžku "národní loterie". ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Tento způsob financování podle něj funguje i v jiných zemích EU. Nyní dostávají organizace postižených dotace od ministerstva zdravotnictví. Loni lidé v Česku utratili v loteriích 7,6 miliardy korun. O rok dříve to bylo 6,9 miliardy.

Vedení rady na jaře proti výši letošních dotací protestovalo. Uvedlo, že v roce 2005 organizace handicapovaných od ministerstva dostala 196 milionů korun a loni 166 milionů. Letos by to mělo být 120 milionů. Hrozí tak prý zánik některých sdružení či omezení projektů. Rada pak čelila kritice, že o lepší podporu usiluje hlavně kvůli sobě. Krása to důrazně popřel. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK již dříve řekl, že krácení dotací bylo nutné kvůli "katastrofálnímu stavu rozpočtu". Podle Cikrta hodlá úřad v příštím roce dotační řízení změnit. Chce se soustředit na projekty pro nemocné a vydat méně peněz na organizační činnost sdružení.

Podle Krásy organizace postižených financuje z národních loterií například Slovinsko, Švédsko, Španělsko, Řecko či Dánsko. "Ve Slovinsku se dvěma miliony obyvatel dostávají sdružení od národní loterie 14 milionů eur (asi 399 milionů korun). Kdybychom to přepočítali na počet obyvatel u nás, tak by to byly asi dvě miliardy korun," uvedl Krása. Podle něj všechna ministerstva dohromady poskytnou sdružením na jejich projekty a činnost asi 200 milionů.

Státní sázková kancelář vznikla v Československu v roce 1948. Zrušena byla v roce 1953. SAZKA pak začala fungovat v září 1956. Její čistý výtěžek putoval do státního rozpočtu na podporu sportu, tělesné výchovy a turistiky. Po rozdělení Československa vznikla nástupnická akciová společnost Sazka. Jejími akcionáři bylo osm sportovních organizací. V roce 1997 k nim přibyl ještě Český olympijský výbor. Sazka je největší sázková kancelář v Česku, získává prostředky na sport a tělesnou výchovu.

Rada by ráda zahájila debatu o přesměrování části výtěžku Sazky na handicapované. Peníze by mohly pocházet i ze speciálně zřízené loterie. Podle Krásy by se takové financování sdružení postižených muselo stejně jako v jiných státech ale upravit zákonem.


Zdroj: denik.obce.cz - Deník veřejné správy
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie