Dnes je Čtvrtek, 2. ledna 2025, svátek má Karina
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7077
 
Webinfo


 

05.05.2005, 07:16 - rubrika " Poradna "
Zdá se Vám Výpočet renty nesprávný?

Dotaz: Utrpěla jsem pracovní úraz s trvalými následky a byl mi přiznán částečný invalidní důchod. Zaměstnavatel mi vyplácel náhradu do průměrného výdělku a převedl mě na lehkou práci. Nyní je podnik v konkurzu a já jsem již rok vedena na úřadě práce, což měsíčně dokládám bývalému zaměstnavateli. Z průměrného výdělku před úrazem, valorizovaného, mi odečítají částečný invalidní důchod, 220 Kč a 75 % minimální mzdy, což se mi zdá nesprávné.

Pro posouzení vašeho dotazu je rozhodující mimo jiné i to, z jakého důvodu byl rozvázán váš pracovní poměr u bývalého zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že vám je od výdělku odečítáno 75 % minimální mzdy, zřejmě byl pracovní poměr rozvázán výpovědí nebo dohodou ze zdravotních důvodů.

Podle dosavadního právního názoru, který potvrzují i rozhodnutí soudů, nemůže jít zaměstnavateli k tíži stav, kdy bývalý zaměstnanec nenalezl další pracovní uplatnění, protože mu úřad práce vzhledem k situaci na trhu práce nesehnal jiné vhodné zaměstnání. Vzhledem k tomu, že poškozený není plně invalidní (je tedy schopen nějakou práci odpovídající svému zdravotnímu stavu vykonávat), je nutné od průměrného výdělku před vznikem škody (před převedením na jinou práci) odečíst předpokládaný výdělek, kterého by poškozený dosáhl v zaměstnání odpovídajícímu jeho zdravotnímu stavu.

Protože by takové zjišťování předpokládaného výdělku bylo složité a časově náročné, je zastáván názor, že za předpokládaný výdělek se považuje minimální mzda (u částečného invalidního důchodu 75 % minimální mzdy).

Příklad výpočtu výše náhrady: Průměrný (hrubý měsíční výdělek před vznikem škody) je 14 000 Kč, částečný invalidní důchod poskytovaný z titulu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání je 3000 Kč (minus 220 Kč), 75 % minimální mzdy je 5025 Kč. Výše náhrady:14 000 - 7805 (2780 +5025) = 6195 Kč.

Při výpočtu jsem vycházel z toho, že nárok vznikl po 1. 1. 1993. Proto se jedná o tzv. hrubou mzdu a hrubé průměrné výdělky. Náhrada za ztrátu na výdělku podléhá pouze dani z příjmů.

Zaměstnavatel tedy postupuje v souladu s výše uvedeným, pokud vám od průměrného výdělku odečítá 75 % minimální mzdy. Částku 220 Kč je zaměstnavatel povinen odečíst od částečného invalidního důchodu podle § 14 zákona č. 183/1994 Sb. Odpočet 220 Kč v konečném výsledku zvyšuje výši náhrady. Pokud by zaměstnavatel o tuto částku snižoval průměrný výdělek, potom by postupoval v rozporu s právními předpisy.

Fotografie: Částka 220 Kč se podle zákona č. 183/1994 Sb, o zvýšení vyplácených důchodů, od částečného invalidního důchodu odečítá, nikoliv přičítá.

Autor: JUDr. Jaromír Zrutský
Zdroj: Střední Čechy
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie