Částečný invalidní důchod a další zaměstnání
Prodavačce z České Lípy přiznali částečný invalidní důchod. Zaměstnavatel na to reagoval tak, že jí dal výpověď, protože ji nemůže dál zaměstnávat. Paní se ptá, jak má v tomto případě postupovat dál.
Zákoník práce stanoví, že v pracovněprávním vztahu je zakázaná jakákoliv diskriminace, ať kvůli pohlaví, i v souvislosti s těhotenstvím a mateřstvím, tak i zdravotnímu stavu. Přiznání částečného invalidního důchodu tedy nesmí mít dopad na stávající pracovní poměr dotyčného zaměstnance, v tomto případě prodavačky.
Z chování zaměstnavatele vyplývá, že se může jednat o diskriminaci zaměstnankyně kvůli zdravotnímu stavu. V případě prodavačky však je třeba přihlédnout k tomu, že v některých prodejnách může být tato práce značně fyzicky náročná. Proto vyžaduje určité fyzické a zdravotní předpoklady a v okamžiku, kdy se prodavačka stane částečně invalidní, nemusí získat zdravotní průkaz či je pro ni dosavadní práce příliš namáhavá.
Jestliže lékař ve svém posudku nedoporučí dosavadní práci, zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, pokud ji může nabídnout a zaměstnanec pro ni má potřebnou kvalifikaci. Teprve poté, když zaměstnavatel vhodnou práci nemá a zaměstnanec nevyhovuje stanoveným podmínkám ohledně kvalifikace, může dojít k ukončení pracovního poměru.
Pokud by zaměstnavatel nepostupoval popsaným způsobem, propuštěný zaměstnanec se může obrátit k soudu a podat žalobu ohledně neplatnosti výpovědi.
Autor: (ja) Zdroj: Českolipský deník
|