Výdělek invalidního důchodce
Kolik si může přivydělat invalidní důchodce, jaká se z výdělku platí daň, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Je k tomu vydána nějaká publikace?
Občana, kterému je vyplácen plný invalidní důchod, může organizace zaměstnávat, ale musí splnit ohlašovací povinnost, stanovenou § 41 zákona č. 582/ 1991 Sb., o důchodovém pojištění, tj. odeslat hlášení OSSZ příslušné podle místa trvalého pobytu poživatele důchodu do osmi dnů od vstupu do zaměstnání.
Výše jeho příjmu není v tomto případě rozhodující. Z dosaženého příjmu se do vyměřovacího základu podle § 5 odst. 2 písm. c) bod 6 zákona č. 589/ 1992 Sb., nezahrnuje pojistné zaplacené zaměstnavatelem za důchodové pojištění.
K odpovědi na dotaz týkající se daně a zdravotního pojištění není ČSSZ v Praze kompetentní a je třeba se obrátit na příslušný finanční úřad a zdravotní pojišťovnu, u které je důchodce přihlášen.
Publikací k uvedené problematice byla vydána celá řada. Jako nejpřehlednější a plně vyhovující potřebám organizací je například brožura Důchodové pojištění - povinnost zaměstnavatele od roku 2004, od autorů H. Pelikánové a V. Šantrůčka, vydaná Pragoeducou, edice ESO. Obsahuje povinnosti organizací v důchodovém pojištění, vedení podkladové evidence, vedení ELDP, předstihové řízení, sepisování a dokladování žádostí o důchod, ohlašovací povinnost při zaměstnávání důchodců, důsledky porušení povinností, stanovení důchodového věku, stanovení výše důchodů a přehled základních předpisů, včetně příloh. Dále doporučujeme dotázat se na důchodovém oddělení OSSZ v místě trvalého pobytu občana.
JUDr. Pavel Plachý, odbor metodiky důchodového pojištění ČSSZ
|