Mnozí z nás už si zvykli na internet natolik, že se bez něj těžko obejdou i na dovolené. Pokud nejsou vybaveni mobilním připojením, pídí se proto při zařizování dovolené také po tom, jestli v místě jejich pobytu budou mít možnost zajít si někam na internet. Přečíst si došlé e-maily či prohlédnout oblíbené stránky, aby nepřišli o nějakou důležitou novinku.
Užitečným rádcem se může stát databáze www.verejnyinternet.cz, kde najdou základní informace o zařízeních, která nabízejí veřejný přístup k internetu. Počátkem června 2006 v ní bylo zaregistrováno 1573 míst.
Mezi poskytovateli veřejného internetu naprosto dominují knihovny (1316), následovány internetovými kavárnami (97), infocentry (61) a obecními úřady (26). Ostatní typy zařízení - městský úřad, prodejna, restaurace/hotel, vzdělávací zařízení i jiné zařízení, dosáhly každé méně než 20 registrací.
Z poskytovaných doplňkových služeb je nejčastější možnost tisku (1272), uložení na disketu (1212) a kopírování (746 zařízení). Základní školení ke zvládnutí práce s internetem poskytují na 746 místech zdarma a na 96 za úplatu. Ve 100 zařízeních nabízejí i placené školení pro pokročilé uživatele. Vozíčkáři se dostanou bez problémů díky bezbariérovému vstupu do 421 míst s veřejným internetem. Nedočkavci lační po informacích během víkendu pochodí v sobotu na 321 místech a v neděli u 185 zařízení.
Na
www.verejnyinternet.cz lze vyhledávat podle názvu obce nebo PSČ a vyhledávání upřesnit podle typu internetového místa (knihovna, kavárna, úřad atd.), otevírací doby, možnosti bezbariérového přístupu či zda je připojení zdarma, popřípadě za jaký poplatek. Zobrazí se taková zařízení, která vyhoví zadaným kritériím a nacházejí se v okruhu do 30 kilometrů.
Databáze neobsahuje všechna místa s veřejným přístupem k internetu, protože registrace v ní je dobrovolná. Výhodou pro provozovatele těchto zařízení však je to, že obdrží po zaregistrování zdarma výraznou samolepku Veřejný internet o formátu A4, kterou si mohou označit své zařízení a vizuálně tak na ně upozornit.