Vozíčkáři - univerzity nám vycházejí vstříc
Vedení brněnských vysokých škol stále více myslí na své hendikepované studenty. Stále totiž roste počet poslucháren, kam se mohou dostat i lidé na invalidním vozíku. Mendelova zemědělská a lesnická univerzita staví stále nové bezbariérové posluchárny. Ta nejnovější vznikne v budově E a ponese jméno profesora Vladimíra Jůvy. 'Všechny budovy u nás mají bezbariérový přístup. Ve starších domech jsou plošiny a výtahy. Nové budovy se už všechny projektovaly jako bezbariérové,'. Nová posluchárna je navržena jak pro hendikepované studenty, tak i pro učitele. Zatím však na univerzitě žádní vozíčkáři nevyučují.
Na vozíčkáře jsou připraveny všechny fakulty Masarykovy univerzity. Na Filozofické fakultě vozíčkáři nemohou jezdit všude, budova C je bezproblémová, do déčka se dostanu s obtížemi pokud nahlásí svůj zájem o předmět dopředu, snaží se fakulta výuku přemístit třeba do přízemí. Snaha o bezbariérovost však někdy naráží na památkovou ochranu. Už i některé pokoje na kolejích a vchody do menz jsou přizpůsobeny nepohyblivým lidem. 'Díky takovým opatřením u nás studuje několik lidí s tělesným postižením. Na některých fakultách jsou to dvě procenta.
Na vozíčkáře je připraveno i Vysoké učení technické. 'Plošiny a výtahy máme skoro ve všech fakultách,'. Jedinou výjimkou je Fakulta výtvarných umění. 'Tam připravujeme rekonstrukci, ve které už s bezbariérovými přístupy počítáme.' I Veterinární a farmaceutická univerzita či Janáčkova akademie múzických umění mají bezbariérové prostory. 'Není to všude, ale možnosti pro vozíčkáře postupně rozšiřujeme,' řekl rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek.
Autor: TEREZA BARTOŠÍKOVÁ Zdroj: Brněnský deník
|