Spekulanti zneužívají invalidy
Někteří majitelé firem si se zákonem hlavu nelámou. Když tam státní kontroloři vešli, nestačili se divit. Místnosti byly prázdné. A přitom v nich měli pracovat v klidném tempu zdravotně postižení. Ale nebyl tam ani slibovaný záchod. Podobných případů je víc.
"Někteří zdravotně postižení jsou nešťastní, protože zaměstnavatelé s nimi špatně zacházejí. Musejí odvádět výkony jako v běžné továrně,".
Letos vzniklo na Mostecku 75 nových chráněných míst pro invalidy. Úřad práce nevyhověl žádosti o příspěvek na zřízení chráněného místa v pěti případech.
K listopadu šlo na vytvoření chráněných míst a jejich udržení 4,5 milionu korun, na zřízení a provoz chráněných dílen přes devět milionů. Největší příspěvek ve výši 150 tisíc dostala firma na pořízení stroje na kartonáž, jiné koupily pomůcky pro psí salón, sudy na stáčení vína, vybavení pro pracovní místa v pekárně či kadeřnictví. Nejčastěji žádaly firmy o příspěvek na počítač.
Jenže na Mostecku je přes tisíc nezaměstnaných se zdravotním postižením a chráněné dílny nestačí. Proto se hledají další řešení. Letos v březnu začal pomáhat projekt Čas návratu.
Nejprve vznikla dvě poradenská centra, jedno v Mostě, druhé v Litvínově. Do projektu postupně nastoupilo 49 lidí, z toho 25 v Litvínově a 24 v Mostě.
"Osobní poradci poskytují každému účastníkovi individuální poradenství," dodala Květa Zůnová z obecně prospěšné společnosti OMNI TEMPORE, která projekt hledá. Poradci budou hledat handicapovaným práci, která by jim vyhovovala.
Autor: MARTIN VOKURKA Zdroj: Mostecký deník
|