Radosti i strasti hradeckých vozíčkářů
Cestování po Hradci. Vozíčkáři však mohou narazit na komplikace. A přitom řešení některých problémů je docela jednoduché.
Vozíčkáři mohou jet svým autem, nebo si objednat dopravní službu DOSIO, která ve městě zajišťuje přepravu imobilních občanů. Poslední možnost je "jet po svých". V létě to jde. Hradec je rok od roku díky přibývajícím cyklistickým stezkám a většímu počtu nájezdů na chodníky (nedávno byla zprovozněna cyklistická stezka v ulici Náhon a upraveny nájezdy v ulici J. Masaryka) pro vozíčkáře stále přístupnějším a příjemnějším městem.
DOSIO je velký pomocník
Na telefonu 495 837 243 nahlásíte hodinu a místo, odkud a kam chcete jet, a za jízdné, které zhruba odpovídá jízdnému dopravního podniku, vás DOSIO odveze. Dokonce si můžete objednat tzv. schodolez, na němž vás pracovníci DOSIO vyvezou do vyšších pater budov, které nemají výtah.
DOSIO zajišťuje pravidelnou dopravu postižených lidí do práce, dětí do škol, za lékařem, na nákupy i za zábavou. Je to velká pomoc, člověk je však vázán časem, na který si dopravu objednal. Služba není dostupná o víkendech a ve všední dny končí ve 21 hodin. Kino od 20 hodin znamená návrat "po svých".
Jízda městskou dopravou
Je tu však ještě jedna možnost - nízkopodlažní autobusy a trolejbusy. Nízkopodlažní trolejbusy dokáží snížit podlahu téměř až k obrubníku a s mírnou pomocí je možné se do nich dostat i na elektrickém vozíku. Autobusy jsou vybaveny nájezdovou rampou, ale bohužel ne všechny. Pak je problém se do nich na vozíku dostat.
Všechno není ideální
Měl bych však i několik připomínek, například aby DOSIO mělo pracovní dobu do 22 hodin, jako tomu bylo dříve. Dopravní podnik by mohl vyznačit nízkopodlažní spoje přímo v jízdním řádu, jako tomu je třeba v Liberci. Nedávno dostala Daneta k užívání auto přizpůsobené na přepravu imobilních občanů, ale děti do Danety vozí DOSIO, které kapacitně ve špičce na celý Hradec nestačí. Možná by se dal vymyslet způsob, jak tento automobil využít více.
Autor: Zdeněk Švarc Zdroj: Hradecké noviny
|