Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

01.06.2012, 10:35 - rubrika " Služby "
Postižené děti z Havlíčkova Brodu přijdou o asistenty

Havlíčkobrodsko - Handicapovaným dětem na Havlíčkobrodsku se ztíží přístup ke vzdělání mezi zdravými spolužáky. Řady nezaměstnaných se zřejmě brzy rozrostou o specializované asistenty pedagogů. Na vině je podle rodičů postižených dětí nedomyšlené omezení příspěvků na asistenty ze strany Kraje Vysočina. Podle pedagogů za tím stojí drastické finanční škrty diktované ministerstvem školství.

Před otázkou, zda nechat svoje dítě mezi "normálními" spolužáky, nebo ho přeřadit do speciální školy, stojí například Jana Kamarádová z Přibyslavi. "Náš syn trpí lehčí mozkovou dysfunkcí a pohybovým postižením. Navštěvuje základní školu v Přibyslavi, kde využívá pomoci asistenta pedagoga. Práci těchto asistentů financuje hejtmanství. Kraj ale teď výrazně zpřísnil kritéria pro přidělení asistenta, která můj syn nesplňuje,".

Rodiče mají dilema

Rodina má pouze dvě možnosti. Dítě bude navštěvovat dál běžnou školu, ale bez pomoci asistenta. Jestli výuku nezvládne, čeká ho přeřazení do speciální školy.

"Nebránila bych se přeřazení, kdybych si byla jistá, že se mu dostane při vzdělávání veškeré péče. Kraj zpřísnil kritéria natolik, že jimi projdou jen ty nejtěžší případy. Nevím, jak syn zvládne návštěvu základní školy bez pedagogického asistenta."

Rodiče, kteří nejsou spokojeni s tím, že asistent pedagoga jim přidělen nebude, mohou podstoupit jednání před odbornou komisí kraje.

Zpřísnění kritérií pro přidělení asistentů dělá starosti také školám, kde asistenti působí. "Máme tři asistenty. S ohledem na omezení finančních prostředků se propouštění nevyhneme. Zda dítě asistenta potřebuje, to záleží i na doporučení Speciálních pedagogických center, ale ta se dnes již řídí tvrdou metodikou kraje," konstatuje ředitelka ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě, Jana Hartmanová.

Podle pedagogů z Havlíčkobrodska za vším stojí drastické škrty diktované ministerstvem školství. Jak učitelé zdůrazňují, kvalitní vzdělání v Čechách se stane brzy pro handicapované děti a děti ze sociálně slabých rodin nedostupné. Vzdělávat se bude jen omezený počet bohatých.

Učitelé: je to krok zpět

Podle ředitelky Hartmanové jsou tato omezení vůči handicapovaným krokem zpět. "Služby pedagogických asistentů vznikly na základě žádostí rodičů, kteří nechtěli svoje děti s lehkým postižením umisťovat do speciálních škol. Stát to podporoval v rámci integrace handicapovaných do společnosti,". Dnes děti s lehkým handicapem budou muset zpět do speciálních škol, protože podle Hartmanové pedagog v běžné třídě s velkým počtem žáků nemůže dítěti s handicapem věnovat dnes a denně individuální péči, protože na to nemá čas.

Rodiče handicapovaných dětí by možná byli ochotni se sjednotit a práci pedagogického asistenta pro děti platit škole sami ze své kapsy, ale podle předběžných informací jim úřední systém zřejmě hodí klacky pod nohy. To ostatně potvrzuje i ředitelka Hartmanová. "Neumím si představit, jak by takový nápad, platit asistenty z kapes rodičů, prošel současnou legislativou. Snad kdyby rodiče založili občanské sdružení, nebo pro svoje dítě požádali z důvodů postižení o takzvaného osobního asistenta, kterého platí ministerstvo práce a sociálních věcí, ale tam také peníze nejsou,".

Asistent pedagoga

Asistent pedagoga je pedagogický pracovník, který vykonává přímou pedagogickou činnost ve třídě, oddělení nebo studijní skupině zřízené pro děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami nebo ve škole zajišťující vzdělávání dětí a žáků formou individuální integrace. Funkce asistenta pedagoga je podpůrná personální služba dětem, žákům nebo studentům se speciálními vzdělávacími potřebami (se zdravotním postižením, zdravotním nebo sociálním znevýhodněním).

Zdroj: denik.cz str. 00 Kraj Vysočina
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 04.06.2012, 19:34 - Čtenář :
Celý krok zpět bylo zvonění klíčema na Václ.náměstí v roce 1989 a další následný vývoj......
* 09.07.2012, 18:24 - marie dubanová :
nejenom matka postiženého dítěte, ale stejně tak je na tom, i manželka postiženého manžela. Jsme politiky i společností vnímání jako obtížný hmyz, vidím to kolem sebe, lidi jsou zlí, když odejdu, tak se bojím aby manžel nevyšel třeba jen na chodbu, protože "hodný" soused mu doporučí, aby šel do nějakého ústavu, kdo tady na Vás "mrzáku" má koukat. A to je to nejmenší co jej může potkat, bezprostřední soused mu "odhodí" berle příkladně do sklepa, kam manžel samozřejmě vůbec nemůže dojít, a tlo ani s berlemi, natož bez nich!! a Nyní ten slavný ministr Drábek, který se pokouší všechny postižené lidi, pokud možno úplně zlikvidovat. Ačkoliv sám neví jak může dopadnout, je to, pane ministr ": ráz dva" a jste bezmocný a nikdo Vám nepomůže, ani když jste ministr, najednou nemůžete ovládat nohy, a jste v pytli!!
* 09.10.2012, 13:57 - marie dubanová :
a nyní ten ??? napíše, že DRUHÝ PILÍŘ" bude platit i bez zákona, Stejně tak jeho slavné S-KARTY, nejsou ošetřené ani vyhláškou, natož zákonem a ten šašek tady s nimi MACHRUJE, VYHROŽUJE POSTIŽENÝM LIDEM :" že když si ty s - karty NEVYZVEDNOU TAK NEDOSTANOU ŽÁDNÉ PENÍZE NA PÉČI O SVOU OSOBU, ale nikdo z těch postižených lidí se nezabývá tím, že S- KARTY nemají žádnou platnost, to si jen tak VYMYSLEL SLAVNÝ PAN DRÁBEK, a vyhrožuje nemocným chudákům!!
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie