Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

12.05.2008, 13:30 - rubrika " Služby "
Znakový překlad lze on-line zajistit i na radnicích

V červnu 2008 končí v rámci projektu Iniciativy EQUAL 'Celoživotní vzdělávání neslyšících', spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky, zkušební provoz on-line centra překladu znakového jazyka (CZP), který s úspěchem využívala desítka organizací veřejné správy. Podaří se rozšířit tuto užitečnou tlumočnickou službu pro osoby se sluchovým postižením do široké praxe?

Zkušební provoz prokázal, že jde o významný krok ke zlepšení pozice neslyšících při jednání na úřadech, v nemocnicích, na policii a v dalších institucích. Dosud byl neslyšící často odkázán na dlouhé čekání, než příslušná instituce, kterou navštívil, sežene znakového tlumočníka. V případě využití on-line CZP je takový tlumočník k dispozici kdykoliv a na dálku, takže odpadnou komunikační bariéry. Co je k tomu zapotřebí?

STAČÍ PŘIDAT VIDEOTELEFON NEBO WEBOVOU KAMERU

Technické řešení systému je jednoduché. Využívá běžného připojení k internetu (postačí rychlost linky ADSL minimálně s kapacitou 256 kbps/256 kbps) a IP videotelefon nebo počítač s webovou kamerou. Investice pro připojení na síť CZP jsou tedy minimální. Služba je teoreticky dostupná z kteréhokoliv místa nejen v rámci ČR, ale i v zahraničí.

Do zkušebního provozu se zapojily městské úřady v Břeclavi a Valašském Meziříčí, magistráty Zlína a Ostravy, Nemocnice Valašské Meziříčí, Policie ČR Brno, Úřad práce Ostrava, Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, Univerzitní knihovna Ostravské univerzity a Sportcentrum neslyšících Ostrava jako tlumočnické centrum. Všechny tyto instituce využívají ve smyslu zákona č. 155/98 Sb. tuto tlumočnickou službu pro osoby se sluchovým postižením, které je navštíví.

DO SYSTÉMU SE MŮŽE HLÁSIT I KAŽDÁ RADNICE

Co brání tomu, aby on-line centrum překladu znakového jazyka využívaly i další orgány veřejné správy? 'Díky kapacitním možnostem serveru je možnost zapojit se do systému on-line CZP prakticky neomezená. Trvalá udržitelnost této služby je předmětem jednání příjemce projektu EQUAL a ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud by nestačily kapacity tlumočníků ze Sportcentra neslyšících v Ostravě, systém umožňuje paralelní zapojení i dalších certifikovaných tlumočníků znakového jazyka, kteří jsou v dané chvíli disponibilní pro tlumočení v rámci služby CZP.

Zájemci o zapojení do systému on-line CZP se mohou obrátit prostřednictvím e-mailu na koordinátora projektu EQUAL Tomáše Sokolovského (sokolovsky@free-art.cz). Vedle připojení k internetu budou potřebovat buď stolní IP videotelefon, který poskytuje vyšší uživatelský a kvalitativní komfort, anebo jim postačí webová kamera a počítač s komunikačním softwarem. Softwarový videotelefon X-lite je freeware a lze jej stáhnout zdarma z internetu.

A pak už pouze stačí požádat na e-mailové adrese michal.kusyn@osu.cz o registraci do systému.

Autor: JAROSLAV WINTER
Zdroj: Moderní obec
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 21.06.2008, 20:12 - Čtenář :
proč sem nikdo nepíše, to nemáte žádné starosti a všem se Vám tedy líbí to, že my nejubožejší platíme 30ti koruny nejen u lékaře ale i v lékárnách a nechápu proč musíme platit v lékárnách dle zákona - soukromým lékárníkům "tuzéra" v podobě té třicetikoruny - je to nemravné , stát zákonem nutí ty nejchudší aby platili v soukromým podnikatelům, kromě drahých léků, ještě 30 - kč tuzéra !
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie