Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

22.02.2008, 07:38 - rubrika " Služby "
Dopravní podnik při výluce pošle SMS zprávu

Nová služba pro cestující v hlavním městě pomůže zdravotně postiženým

Praha - I nevidomí či tělesně postižení cestující v Praze budou mít brzy možnost si zjistit, v kolik jim jede autobus či tramvaj nebo jak se kam dostanou. A postačí, aby si doma zapnuli počítač.

Dopravní podnik chce totiž radikálně proměnit svoje internetové stránky, kde návštěvníkům nabízí kompletní jízdní řády městské hromadné dopravy i vyhledávač spojení mezi jednotlivými pražskými čtvrtěmi.

V březnu budou webové stránky DP 'bezbariérové' 'Na konci března chceme stránky předělat na bezbariérové. Aby byly informace přístupné i lidem, kteří nevidí nebo nemohou příliš ovládat klávesnici či myš,' uvedl vedoucí oddělení marketingu Dopravního podniku Jan Svoboda.

Zejména se podle něj mají webové stránky zjednodušit, aby se na nich všichni návštěvníci rychle zorientovali. Tělesně postiženým bude stačit pro pohyb na stránkách jen několik kláves, nevidomé bude provázet hlasová nápověda.

Takto plně bezbariérových webových portálů zatím v Česku mnoho není. 'Pražský Dopravní podnik je jedním z prvních, který se snaží zajistit přístup a komfort pro zdravotně postižené,' uvedl Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. Ta s městským dopravcem na tvorbě stránek spolupracuje.

Bezbariérové stránky podle něj začíná provozovat také veřejná správa nebo České dráhy. 'Podle zákona musí být přístupné všem občanům webové portály úřadů,' podotkl Krása.

'Nejdůležitější je, aby byly stránky přehledné a jednoduché. Nevidomí lidé mají počítač vybaven hlasovým výstupem, který jim zajišťuje orientaci na stránkách. Proto je důležitá ta jednoduchost. A to navíc taková, aby nerušila ostatní uživatele stránek,' vysvětlil Krása.

Čekejte SMS: Výtah ve stanici metra nejede Lidé, kteří se obtížně pohybují nebo jsou upoutáni na invalidní vozík, pak budou moci využívat i další novou službu Dopravního podniku. Stačí požádat dopravce, aby jim posílal textové zprávy na mobilní telefon s aktuálními informacemi například o provozu nízkopodlažních autobusů a tramvají.

'Budeme je informovat o tom, když na svou trasu třeba mimořádně nevyjede nízkopodlažní tramvaj nebo když se porouchá výtah ve stanici metra. Aby si dokázali včas přizpůsobit cestu,' řekl Svoboda. Nárok na informace nebudou mít podle něj jen zdravotně postižení cestující či rodiče s kočárky, ale všichni, kteří si o ně požádají.

'Chceme zavést službu, kde budeme prostřednictvím SMS zpráv rozesílat aktuální informace o náhlých výlukách v provozu tramvají a metra v důsledku dopravních nehod či poruch,' doplnil Svoboda.

Zda budou cestující za tyto zprávy platit, nebo budou zdarma, ještě není jisté.

'Ukončete výstup a nástup' jako zvonění do mobilu Na stránky Dopravního podniku se mají od konce března přihlašovat lidé nejen kvůli jízdním řádům, ale také třeba kvůli tipům, kam vyrazit na výlet, či proto, aby si stáhli originální vyzvánění do mobilního telefonu. Nové stránky budou totiž obohaceny o rubriku 'životní styl' a 'zábava'. 'Budeme nabízet i různé hry, vyzvánění do mobilů nebo spořiče obrazovek a pozadí monitorů,' dodal Jan Svoboda.

Autor: PETR ŠVEC
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie