Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

05.11.2007, 14:37 - rubrika " Služby "
Pár otazníků k poskytování sociálních služeb

Moderátor (Hana Shánělová):
Od ledna letošního roku, tedy už skoro rok, se poskytování sociálních služeb v Česku řídí novým zákonem. Odborníci ho většinou chválí, říkají, že v zásadě je to zákon dobrý. Horší ale je, že některé žádosti o příspěvky na péči jsou na úřadech už také od ledna. Úředníci je prostě nestíhají vyřizovat. U telefonu Vašeho tématu je teď Jiří Horecký, je to prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. Dobrý den.

Moderátor (Hana Shánělová):
Pane Horecký, v jaké lhůtě jsou úřady ze zákona povinné žádost o příspěvek na péči vyřídit, ať už ho tedy přiznat nebo zamítnout.

Host (Jiří Horecký):
Obce s rozšířenou působností mají na vyřízení této žádosti 30 dnů, ale tato lhůta se může přerušit po dobu zpracovávání zprávy posudkového lékaře na úřadech práce. Z toho důvodu se stává nebo hlavně začátkem roku se stávalo, že žadatelé čekali na vyřízení příspěvku šest i více měsíců.

Moderátor (Hana Shánělová):
Pokud tedy úřady lhůtu nedodrží, pravda jsou k tomu možná i nějaké důvody, mohou se žadatelé tedy nějak bránit? Co mají dělat, když na sociální služby prostě teď nemají?

Host (Jiří Horecký):
A pokud trvá dlouho vyřízení toho posudku, tak tam není stanovená lhůta, takže tam musí čekat, pokud je překročená ta lhůta 30ti dnů, tak mohou podat stížnost buď na příslušný úřad s rozšířenou působností nebo na krajský úřad. Nicméně je třeba podotknout, že ten nárok na ten příspěvek vzniká dnem podáním té žádosti, takže o ty peníze určitě nepřijdou.

Moderátor (Hana Shánělová):
Vybojování takového příspěvku od úřadů chce často docela pevné nervy a schopnosti v jednání s nimi. Vypadá to, že zákon na lidi, kteří tohohle prostě nejsou schopni, mají třeba Alzheimerovu chorobu nebo demenci, že na ni moc nepamatuje, je to i váš názor?

Host (Jiří Horecký):
V tom zákoně o sociálních službách je jedno ustanovení, které stanovuje nebo které ukládá obcím s rozšířenou působností povinnost postarat se o osoby, které jsou v ohrožení života a které potřebují poskytovat sociální služby a tím postaráním zde můžeme vnímat i to, že za něj vyřídí příspěvek na péči, ale není to nějak blíže specifikováno.

Moderátor (Hana Shánělová):
Takže je podle vás potřeba tento zákon v něčem změnit, jak tedy konkrétně?

Host (Jiří Horecký):
Tam by stačilo pouze dát výklad zákona nebo metodický pokyn, v novele toho zákona se počítá s tím, že krajské úřady nebo kraje budou mít za povinnost učinit nebo vypracovat fungující síť sociálních služeb na svém území.

Moderátor (Hana Shánělová):
Když se zeptám ještě na jednu věc, daří se novému zákonu o sociálních službách vrátit více starých a handicapovaných lidí z ústavů domů, do té domácí péče?

Host (Jiří Horecký):
V některých případech se tomu tak stává, ale většina těch finančních prostředků vložená do příspěvku na péči se nevrací do toho systému, trend tady trošku je, že je využíváno více terénních ambulantních služeb, takže lidé zůstávají ve svém přirozeném prostředí, ale určitě se nesplnila ta očekávání, které jsme měli, když ten zákon byl schvalován.

Autor: Hana Shánělová
Zdroj: Radiožurnál
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 15.05.2008, 10:22 - Chvátal M. :
Dobrý den, minulý rok jsem zažádal o příspěvek na opatrování mé matky,(86let) která už v žádném případě nemůže být sama, nepostará se o sebe a to v případě ani co se týká osobní hygieny, musí být doma zamknutá, protože má sklony k "utíkání u domu" a pak si nepamatuje, kde je a co tam dělá, sociální pracovnice přišly, popovídaly si s matkou, ta jim všechno ochotně řekla, i to, co nebyla pravda a dodnes není žádný výsledek - visí to na posudkovém lékaři. Mám ale pocit, že jen po takovém 10ti minutovém "popovídání" nemůže být sociální pracovnice "v obraze" o tom, jak vlastně ta osoba žije a co je a co není schopná sama dělat. Za chvíli to bude rok o podání žádost a její stav se hodně zhoršil, tak je dost nepravděpodobné, že rozhodnutí o jejím stavu bude adekvátní. Snad se při rychlosti vyřizování něčeho dožije. Měly by se nad tímto stavem věcí úřady zamyslet!!!
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie