Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

23.08.2007, 10:20 - rubrika " Služby "
Chybějí peníze na příspěvky na péči. Žadatelů je moc

Seniorům a postiženým lidem hrozí, že příspěvek na péči neobdrží v následujících měsících včas, nebo dokonce vůbec. Městům docházejí na jeho vyplácení peníze. Nárok na něj má totiž víc lidí, než se očekávalo. Jen hlavní město zatím neobdrželo na srpen vyčleněných a schválených 82 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí už požádalo ministerstvo financí o přesun části peněz. Skutečné výdaje by ty plánované měly převýšit zhruba o tři miliardy. Na letošní rok vyčlenilo ministerstvo práce devět miliard korun.

Zákon, který příspěvek na péči od letošního roku zavedl, schválila ještě předchozí vláda. Žadatel musí nejprve podat návrh, na jehož základě úředníci prověří podmínky v domácnosti. Tyto informace pak zasílají na úřad práce, který sepíše zprávu pro lékaře, najaté právě tímto úřadem. Ti pak rozhodnou, zda stupeň závislosti navržený sociálními pracovníky odpovídá jejich posudkům. Poslední slovo však má obec. "Nedokonalostí zákona schváleného bývalou vládou pod vedením sociální demokracie dochází k nárůstu finančních požadavků krajů. Rozpočty jsou díky nejednotným pravidlům na posouzení žadatelů podhodnocené a finance na vyplácení těchto dávek nestačí," řekl pro TÝDEN.CZ pražský radní Jiří Janeček.

Praha prý na tento problém ministerstvo upozorňovala již v květnu. Kde je tedy zádrhel? "Žádáme ministerstvo financí o přesun peněz tak, aby bylo možné příspěvky vyplatit. Přesun je už v podstatě ministerstvem financí akceptován. Musí proběhnout jen technicky," sdělil náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek. A právě to celou proceduru brzdí.

"Dostáváme se do prekérní situace, na kterou mohou doplácet občané," dodává Janeček. Podle něj však může podobná situace nastat kdykoliv. I po obdržení slíbených 82 milionů bude magistrátu ještě zhruba 24 milionů chybět. Do konce roku bude potřeba dalších 400 milionů korun, které však zatím nejsou schváleny k uvolnění ze státního rozpočtu.

Ministerstvo práce hájí i předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. "Pokud vím, tak ministerstvo si disproporci mezi plánovanými a skutečnými výdaji uvědomuje. Je to mandatorní výdaj, takže vláda musí peníze uvolnit. Myslím si, že je to problém krátkodobý, který by ale měl být řešen okamžitě," okomentoval situaci.

Podle Hoška v současné době ministerstvo práce zjišťuje, jak lze chybějící finance získat. "V tuto chvíli není na pořadu dne, abychom se kvůli tomu obraceli na vládu. Zdá se, že to bude možné řešit z vnitřních přesunů," domnívá se.

V Pardubicích vystačí s penězi na příspěvky zhruba do půlky srpna. Potom prý výplatu dávek pozastaví. Podobně jsou na tom i ve Zlínském kraji. Také zde se potýkají s výrazným nárůstem žadatelů. Oproti plánovaným 100 až 150 klientům na jednoho úředníka jich dnes mají na starosti přes 300. Vyplácení však podle mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříkové zdržují také posudkoví lékaři, kteří jsou na celý okres jen dva.

S problémy se zatím naopak nesetkali v Libereckém kraji.

Příspěvek na péči dostávají od ledna letošního roku každý měsíc přímo postižení a senioři. Mohou si za něj hradit pobyt v ústavu, pečovatelku nebo opatrování rodinou. Výše příspěvku závisí na věku a míře závislosti žadatele na pomoci jiné osoby. Nejvíce lze obdržet 11 tisíc korun. O udělení příspěvku rozhoduje příslušný obecný úřad.

Kromě vyššího rozpočtu na příští rok plánuje ministerstvo opatření, díky němuž by ani tyto dávky neměly být zneužitelné. "Lidé často z těchto peněz hradí nájmy nebo si nakupují potraviny, aniž by si uvědomovali, že peníze jsou určeny na služby, které jim mají ulehčit život nebo stabilizovat či zlepšit jejich zdravotní stav," potvrzuje Janeček. Hlavní město proto ve spolupráci s ministerstvem chystá obdobný systém jako u dávek v hmotné nouzi. "Nebylo by to formou finančních částek, ale například kuponů na poskytované služby. Tím chceme zajistit, aby se finanční prostředky ze sociální oblasti nevytrácely, ale naopak se vracely zpět do systému," dodává.

Zdroj: Týden.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 23.08.2007, 11:41 - marešová IrenA :
taky jeden rozumbrada,pokud má invalida na vozíku nasmlouvané jisté služby a dávky nepřijdou,tak má na příště se službami smůlu,neboť rehabilitace ani žádná jiná služba se na dluh nedělá.A co se týče tzv.kuponů,co by s nimi soukromí pečovatelé dělali,nebo to si je rodina má dávat do štrozoků?
* 23.08.2007, 13:17 - Martina S. SČ :
soukromí pečovatelé mohou s kupóny např. obchodovat na burze CP.
* 23.08.2007, 14:51 - Vlaďka :
A také z obchodu na burze odvádět daně,že? Vyplnit formulář o zvláštním příjmu a spousta úředníků má práci.A té závisti mezi lidmi......To bychom si užili srandy. A potom, že nás vláda nemá ráda.
* 23.08.2007, 18:12 - penzista :
S těmi kupony to může napadnout jedině člověka z Prahy, kde je různých sociálních služeb dostatek, ale měl by také poradit jak to vyřešit v odlehlých obcích, kde žádná pečovatelská služba neexistuje. Nechá-li se tělesně postižený odvézt sousedem k lékaři nebo na nákup a zaplatí mu projetý benzin má od něho vyžadovat účtenku? Mezi sousedy se to řeší třeba balíčkem kávy, lahvinkou nebo jiným dárkem. Třeba i nějakou protislužbou - pohlídáním dětí, upletením svetru atd. atd. To ovšem pražský ouřada nechápe protože o způsobu života na venkově ví kulový exkrement.
* 24.08.2007, 15:06 - ell :
Penzisto, já s v kuponech taky řešení nevidím, ale ty nezaměnuj pojmy. Nechat se někam odvézt není sociální služba a na dopravu nebo benzín jsou jiné dávky...a ministr Nečas bydlí v Rožnově pod Radhoštěm, takže není z Prahy.
* 25.08.2007, 21:35 - čtenářka :
Odvézt se sousedem na nákup nebo k lékaři je sociální služba.Přeci nejde jen o projetý benzín,ale také čas strávený u lékaře a odvoz domů.Na zaplacení Taxi služby důchodci nemají.Za přinesení nákupu pečovatelkou též zaplatíte, mnohem lepší je ochotný soused.Takže život na pravém venkově je opravdu jiný než bydlet v Rožnově.
* 27.08.2007, 19:07 - Čtenář :
čtenářko věř mi, že vím jaké je žít na venkově, přesto trvám na tom že na benzín a dopravu jsou jiné dávky, než řeší zákon o SS
* 28.08.2007, 11:16 - Čtenář :
Nebylo by špatné se nejdříve seznámit s vlastním zákonem : www.infoposel.cz/download/zakosocslu.doc, konkrétně §9. 50% lidí, které znám z okolí a kteří pobírají příspěvek 2000Kč, podle mne, uvedený paragraf nesplňují. Potom se nedivme, že peníze chybí pro ty potřebné.
* 28.08.2007, 18:53 - ell :
No právě, většina osob se zdr.postiž. zákon nezná, nečetli ani prováděcí vyhlášku a jiné zák. předpisy. Já s touto legislativou pracuji téměř každý den a vím jak velká je neznalost ze strany uživatelů služeb k tomu co se jich týká.
* 06.09.2007, 02:43 - Luka :
Nekde se stala chyba. predem se omlouvam vsem dotcenym, ale "jednou bych chtel mit Vase starosti" a premyslet o nejakych sluzbach. Cely zakon je spatne napsany a to zejmena spojenim "prispevku na sluzby pro stare lidi" a zivorenim OPRAVDU tezce zdravotne postizenych lidi. Dam priklad: Starsi nemocny obcan - ma invalidni duchod na bezne vydaje (najem, jidlo atd.) a peci na "SLUZBY". Oproti tomu rodice tezce postizeneho ditete maji pouze "Peci ..." a i kdyz je ve vysi 11 tis. Tak jako plat jednoho z rodicu ktery se o dite stara 24 hodin dene 7 dni v tydnu coz znamena ze tyden poctive odpracuje to co bezny obcan za mesic, vyce nez smesny. Nezlobte se ale neni to ani minimalni plat. A kde jsou zvysene naklady (leky, pleny, lazne atd...)
* 12.09.2007, 21:55 - ALENA :
Zase nedokonalý systém i zákony ohledně všech postižených.Zajímalo by mě jak toto řeší v okolních státech EU.Určitě by ale nenechali matku od postiženého dítěte-7let od 1.4 bez peněz.Nechali nám sice průkazku ZTP-P ale peníze snížili na 5.000,-.odvolali jsme se a do dnešního dne NIC,mají toho moc a nejsou peníze.A není nikde odvolání.Je to ponižující.Mám 2 starší děti a mohu posoudit jak rozdílné jsou náklady na zdravé a postižené dítě.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie