Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

12.04.2007, 15:30 - rubrika " Služby "
Péči pro dítě musí zajistit obec

Agentura domácí péče musí prokázat důvody, proč odmítla poskytnout své služby, říká Václav Krása z Národní rady zdravotně postižených.

* LN Co byste poradil rodině Filipa v situaci, kdy jediná dostupná agentura domácí péče odmítá synovi poskytnout péči?

Nový zákon o sociálních službách říká, že zařízení sociální péče může vykonávat i ošetřovatelskou a rehabilitační péči. Ať si tedy paní Němcová zkusí nasmlouvat pomoc od jiného sociálního zařízení. A pokud to není možné, ať se obrátí s oficiální žádostí na obecní úřad. Obec má povinnost ze zákona zajistit sociální, případně zdravotní služby v případech, kdy hrozí ohrožení zdraví nebo života jejího obyvatele, pokud si dotyčný sám nedokáže tuto péči zajistit. Ze strany zastupitelů obce je to podivný postup. Chápu, že může být určitý střet zájmů mezi majitelkou, která je zároveň zastupitelkou té obce. Ale na druhou stranu, všichni musí dodržovat zákon. Obec je zkrátka povinna ty služby pro Filipa nasmlouvat.

* LN A nemůže se stát, že by obec na rodinu "poštvala" odbor sociální péče, když přizná, že péči o dítě sama nezvládá? A že by pak syna odebrali do ústavu?

Ne, proto máme zákon o sociálních službách. To by hrozilo, kdyby se o něj nestarali. Ale to, že péči o syna sami nezvládají a žádají pro něj pomoc v sociálních službách, protože si ji nedokáží zajistit sami, to není na odebrání dítěte.

* LN Kdy tedy agentura může odmítnout se o klienta starat?

To je možné jen ve dvou případech. Buď nemá kapacitu, nebo tu činnost nevykonává. Ale musí to prokázat. Pakliže tyto podmínky neplatí, neměla by to odmítnout.

* LN Prolnutí zdravotní a sociální oblasti podle nového zákona tedy umožňuje, aby agentura, která dosud dělala zdravotní péči, začala působit i v té sociální?

Ano. Pak se to platí ze dvou zdrojů. Zdravotní péče ze zdravotního pojištění a sociální z příspěvku klienta na sociální péči. Pokud ho rodiče pro syna nemají, měli by si požádat. Proto je ten zákon dobrý, že konečně propojuje ty dvě složky. Kdyby ta agentura byla solidní, měla by buď pomoc poskytnout vlastními silami, nebo ji alespoň zprostředkovat jinde. Jestliže se jedná o malou obec, odkud je všude daleko, jiná agentura poskytující sociální služby asi v okolí ani není. Je tedy logické (jestli tady je jen tato agentura), že by měla tyto služby sama nabízet.

Autor: Trk
Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie