Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

06.06.2008, 19:23 - rubrika " Zdraví "
Seznam léků, které se koupí jen s občankou, má být hotov do října

Ministerstvo zdravotnictví má mít do konce října hotový seznam léků, které by si pacienti v lékárnách mohli koupit jen po předložení občanského průkazu.

Budou na něm například volně prodejné léky proti chřipce, které obsahují pseudoefedrin. Tato látka slouží totiž i jako surovina k výrobě pervitinu. Ve sněmovně při interpelacích to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Seznam léků připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s protidrogovou centrálou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Kromě léků, z nichž se dají vyrábět drogy, by se měla volně po předložení průkazu kupovat například i antikoncepce. Zvláštní postup při prodeji léků upřesňuje zákon o léčivech i ministerská vyhláška. Omezuje například počet prodaných balení.

Podle poslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) by nejjednodušší cesta k omezení prodeje léků s pseudoefedrinem bylo jejich vydávání jen na předpis. "Zákaz prodeje je špatné řešení. Jedná se o běžné léky a my bychom ochudili pacienty, kteří je běžně užívají a nezneužívají, o určité druhy léčiv," uvedl ministr. Podle něj zpřísněný režim a legitimování kupujících může policii pomoci případné výrobce drog odhalovat.

Loni lékárny v Česku prodaly asi milion balení léků s pseudoefedrinem. Podle odhadů České lékárnické komory asi 80 procent z tohoto množství mohlo být zneužito k výrobě pervitinu.

V loňském roce policie odhalila 388 takzvaných varen, v nichž se droga připravovala. Pervitin je česká specialita, která se rozšířila do dalších zemí. Policisté letos objevili například laboratoř, která vyráběla drogu pro Británii.

V Česku má registraci asi 6500 léčiv a přípravků. Zhruba 1200 se prodává bez receptu.

Autor: ČTK
Zdroj: ČTK
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 21.06.2008, 20:17 - marie :
platíme a platíme, my nejubožejší a tedy nejchudší platíme - doplácíme na drahé léky, platíme v nemocnicích a ještě platíme, což je úplně nejnestoudnější, ještě "tuzéry" soukromým lékárníkům, tuzéry v podobě 30.- kč za každou položku na receptu, to se milá vládo nestydíte? proč my chudí - dáváme povinně tuzéry bohatým soukromým lékárníkům ?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie