Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

14.05.2008, 18:57 - rubrika " Zdraví "
Stovky léků bez předpisu

NOVINKA: Na antikoncepci či slabší léky na cholesterol už nebude třeba recept od lékaře.

Od příštího roku budou stovky léků pro pacienty dostupnější. Například pro slabší léky na cholesterol s obsahem statinů nebo hormonální antikoncepci by mohli lidé chodit rovnou do lékárny, místo aby si nejdřív vyzvedli u lékaře recept. "Naší snahou je zvýšení dostupnosti řady léčivých přípravků z rukou lékárníka," vysvětluje změnu ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš.

Vedle dnešních léků na recept a bez lékařského receptu totiž vznikne od ledna nová skupina - léky bez receptu s omezením. "Počítáme s tím, že to nebudou desítky, ale stovky přípravků," uvedl Beneš. Loni se reálně na českém trhu vyskytovalo zhruba 1200 přípravků, a tak je to podle něj významný zásah.

V praxi to bude vypadat tak, že pacient přijde bez receptu do lékárny a předloží průkaz pojištěnce, případně další doklad. Lékárník po konzultaci lék vydá, pokud pacient splní určité podmínky. Ty budou různé - může se jednat o omezení věkem nebo počet balení přípravku. Takto vydané léky si bude platit sám, i kdyby na ně na recept přispívala pojišťovna.

Nákup některých dnes volně dostupných léků bude naopak zpřísněn. Do nové kategorie léků s omezením budou zařazeny i některé léky na chřipku, které zneužívají výrobci drog. Jedná se o přípravky s pseudoefedrinem jako Modafen, Paralen Plus nebo Nurofen Stopgrip. Kdo si pro ně do lékárny dojde, bude muset předložit průkaz pojištěnce. Lékárník si pak v centrální databázi ověří, jestli už podobné léky nedávno nekupoval, a případně je nevydá.

"Lékárník bude mít přístup k informaci, že si daný člověk už vyzvedl několik balení léků s pseudoefedrinem. Tento přehled dnes například v Praze, kde je mnoho lékáren, mít nemůže," uvádí mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Toho, že by zpřísnění prodeje léků s pseudoefedrinem blokovali producenti léků, se ředitel SÚKL Beneš neobává. I pro ně jsou výrobci drog problémem.

Které léky budou nově v lékárně dostupné bez receptu, ale s omezením, to bude záležet na Státním ústavu pro kontrolu léčiv a na výrobcích léků. "Podporujeme přesun léků do této kategorie, pokud to usnadní pacientům přístup k lékům za zachování kvality péče," řekl výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností Radim Petráš.

Zatímco lékárníci vznik skupiny léků, které budou moci s omezením vydávat bez receptu, vítají, prezident České lékařské komory Milan Kubek z něj má obavy. "Pokud by byly bez lékařského předpisu dostupné statiny, tak by to mohlo představovat ohrožení života tisíců pacientů," soudí Kubek. O možném rozšíření dostupnosti statinů, které se používají na vysoký cholesterol, přitom mluví nejen SÚKL, ale i farmaceutické firmy. "Pokud se týká léků obsahujících statin, považujeme zařazení do této kategorie za vstřícný krok k pacientům," potvrdila Věra Kudynová, mluvčí Zentivy. "Jsme však přesvědčeni, že by to mělo být diskutováno s lékařskými odbornými společnostmi," dodala.

Kubek se také obává důsledků uvolnění reklamy na tyto léky zaměřené na širokou veřejnost. V současnosti zákon zakazuje pouze reklamu na léky na recept. "O změně zákona se zatím neuvažuje. Pokud lidem věříme, že mohou o spotřebě léku sami rozhodovat, pak by reklama, která respektuje pravidla, měla být umožněna," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.


Autor: Adéla Čabanová, Lidové noviny
Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 17.05.2008, 20:12 - marie :
dobrý večer, to sem sice nepatří, ale není tu o budoucích soukromých pojišťovnách žádný článek, tak bych si dovolila : budou-li soukromé pojišťovny - pak nemůže být povinné placení zdravotního pojištění. Jakou mám jistotu, že majitel soukromé pojišťovny nesebere peníze a nevyhlásí bankrot, ale jestliže stát odmítá provozovat zdravotní pojišťovny, pak nemá právo vyhlašovat a nutit pacienty aby si platili - zdravotní pojištění..
* 17.05.2008, 20:21 - marie :
neboť za těchto podmínek by nás stát mohl nutit "předplácet si" nějaký super-hyrmarket a povině do něho chodit nakupovat..?
* 17.05.2008, 22:34 - marie :
pokud to není předem "ošetřeno zákonem" a to dokonalým zákonem, pak není možné - privatizovat pojišťovny - dopadlo by to stejně jako ty různé cestovní kanceláře a různé kampeličky, bytová družstva atd.. všechny ty spolky "vybraly peníze" a VYHLÁSILy BANKROT - důvěřiví lidé byli okradeni a protože to nebylo pořádně ošetřeno zákonem - tak bez nároků na náhradu škod!!!!
* 18.05.2008, 01:57 - marie :
jen si vzpomeňte na všechny ty bankovní domy, kampeličky bytová a jiná družstva - důvěřiví lidé byli o své úspory okradeni a protože to nebylo řádně ošetřeno zákonem - všechny ty družstva, BANKOVNÍ DOMY, kampeličky, které vyhlásily BANKROT, generální a jiní ředitelé - sdělili ožebračeným klientům, že "jim nevyšel podnikatelský záměr" a nikomu se nic nestalo, neboť ONI NEKRADLI - jenom jim nevyšel "podnikatelský záměr" a doplatili na to řadový občané,tak podobně by dopadly i klienti soukromých zdravotních pojišťoven, kdyby ta transakce nebyla řádně ošetřena zákonem!!
* 19.05.2008, 18:46 - marie :
Evropští lékaři podpořili protesty proti reformě zdravotnictví Evropská federace lékařů zaměstnanců (FEMS) včera podpořila české lékaře a zdravotníky, kteří odmítají připravovanou reformu zdravotnictví. V žádné evropské zemi podle ní nebylo zdravotnictví privatizováno v takovém rozsahu, jak plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
* 22.06.2008, 00:22 - marie :
platíme a platíme, my nejubožejší a tedy nejchudší platíme - doplácíme na drahé léky, platíme v nemocnicích a ještě platíme, což je úplně nejnestoudnější, ještě "tuzéry" soukromým lékárníkům, tuzéry v podobě 30.- kč za každou položku na receptu, to se milá vládo nestydíte? proč my chudí - dáváme povinně tuzéry bohatým soukromým lékárníkům
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie