Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

19.03.2008, 07:35 - rubrika " Zdraví "
Deset tisíc důchodců nemá na poplatky u lékaře

Čtvrtině seniorů žijící v domovech důchodců nezbývá z kapesného dost peněz na zaplacení regulačních poplatků. Na osobní útratu mají někteří z nich jen pár stokorun na měsíc. Úlevy se dočkají možná teprve za půl roku.

Zhruba deset tisíc českých důchodců musí každý měsíc vyžít jen s několika stokorunami. Žijí v domovech důchodců, kterým za pobyt a stravu odevzdají 85 procent důchodu. Zbytek jim zůstane na osobní výdaje. A od nového roku i na poplatky u lékaře. Jenže podle průzkumu Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) provedeném ve 400 domovech pro seniory tito důchodci nejsou schopni výdaje za lékaře a předpis na léky uhradit.

Každý druhý starobní důchod je nižší než 10 tisíc korun

Průměrný starobní důchod vyplácený Českou správou sociálního zabezpečení dosahoval v prosinci 2007 částky 8 747 korun a v Česku bylo celkem 2 028 865 starobních důchodců.

'Od ledna 2008, kdy dostali všichni důchodci přidáno, činí průměrný starobní důchod 9 093 korun. Vyplácení důchodů sleduje Česká správa sociálního zabezpečení po pásmech. Nyní jsou k dispozici údaje za září 2007, kdy celkem 9 416 starobních důchodců pobíralo důchod jen do výše 2 999 korun a 1 144 804 seniorů do výše 9 999 korun,' říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

'Je třeba urychleně přijmout opatření, která zajistí, aby tito lidé neměli problém v přístupu ke zdravotní péči. Upozornili jsme na to ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a chystáme se do poloviny března podat ústavní stížnost. Chceme dosáhnout toho, aby senioři v domovech důchodců a v ústavech sociální péče byli od placení poplatků osvobozeni,' říká předseda NRZP Václav Krása.

V domovech důchodců žije v Česku kolem 40 tisíc seniorů a dalších 30 tisíc lidí, kterých se problém rovněž týká,je umístěno v ústavech sociální péče. Pobyt a strava seniory přijde na 7 až 9 tisíc korun měsíčně. Průměrný důchod přitom v Česku činí 9093 korun měsíčně. Proto zákon omezuje výši nákladů na pobyt v domovech a nařizuje, že každému jeho obyvateli musí z důchodu zůstat alespoň 15 procent na kapesné. Rozdíl v platbě důchodců na pobyt v domově a skutečnými náklady dorovnává většinou zřizovatel, především příslušný krajský úřad. Z kapesného senioři hradí další běžné výdaje, jako jsou například poplatky za televizi a rozhlas, osobní hygienické potřeby, doplatky za léky a nově také regulační poplatky za recept a návštěvu u lékaře.

'Z průzkumu, který jsme provedli, vyplývá, že měsíční kapesné se u většiny obyvatel domovů důchodců pohybuje kolem 1 250 korun. Po dalších nezbytných osobních výdajích jim zůstává na útratu průměrně 614 korun. Měsíčně tito lidé potřebují na předpis zhruba šest léků a dvě lékařské vyšetření. Každá položka znamená náklad 30 korun, tedy měsíčně 240 korun. Pětině seniorů však podle našich zjištění na regulační poplatky za zdravotní péči ale peníze nezbývají. Nemají tak zaručen rovný přístup ke zdravotní péči. Výsledkem může být zhoršení jejich zdravotního stavu,' upozorňuje Krása.

S koaličními partnery ve vládě chce nyní o zrušení poplatků pro lidi starší 70 let a děti v předškolním věku jednat KDU-ČSL. Podle vyjádření předsedy strany Jiřího Čunka lidovci nesouhlasí se zrušením všech poplatků, ale chtějí koalici přesvědčit, že je třeba hledat úlevu tam, kde je to sociálně potřebné. 'V této chvíli platí koaliční dohoda, téma případných úprav v systému regulačních poplatků ve zdravotnictví se otevře nejdříve po půl roce fungování tohoto systému,' sdělil portálu Peníze.cz mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. K průzkumu Národní rady osob se zdravotním postižením máme výhrady, není to tak velký problém, musíme počkat na seriozní data. Nicméně je pravda, že někteří senioři mají malé kapesné. Chceme, aby se to řešilo cíleně a individuálně, například formou hmotné nouze,' říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt s tím, že zrušení poplatků jen pro některé důchodce by bylo nespravedlivé vůči ostatním seniorům.

Domovy pro seniory potvrzují, že regulační poplatky zasáhly jejich klienty citelně. 'Náš domov je v oblasti, kde mají staří lidé velmi nízké důchody. Vybírání regulačních poplatků je k nim nespravedlivé. Největší zátěží jsou poplatky na recept a doplatky za léky. Citelně to pociťuje zhruba 60 našich klientů. Na kapesném jim zbývá jen pár stokorun. Někteří musejí užívat čtyři až šest léků, doplácejí za léky okolo 600 korun měsíčně a nemají přitom nikoho, žádnou rodinu, která by jim finančně pomohla,' říká Petr Nový z Domova důchodců a ústavu sociální péče v Krásné Lípě.

'Za pokoj a stravu u nás zaplatí lidé kolem 9 tisíc korun. Kapesné, které jim zůstává, je nízké. Se zavedením regulačních poplatků se proto lidé hodně rozmýšlejí, zda jít k lékaři, ptají se, zda musejí brát tolik léků. Přitom průměrný věk našich klientů je 83 let, každý druhý má cukrovku i další zdravotní potíže,' říká Alois Kubíček z Domova seniorů v Benešově.

Podobné zkušenosti mají také v Domově důchodců Litvínov-Janov, kde poplatky vyvolaly obavy u 90 procent seniorů. 'Situaci, kdy by se klienti bránili jít na vyšetření, jsme zatím nezaznamenali. Lékařka uvážlivě předepisuje našim klientům takové léky, které skutečně potřebují a snaží se vybírat druh, na který je nejmenší doplatek,' vysvětluje vrchní sestra Janovského domova, jak se problém nízkého kapesného a regulačních poplatků snaží řešit přímo na místě.

Autor: Eva Sovová
Zdroj: Penize.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 19.03.2008, 18:50 - marie :
a co ti penzisté kteří nežijí v domovech důchodců, ti nemají skoro ani na holý život, natož nějaké "kapesné", můj manžel má i po slavných 130.- kč, o které mu byl zvýšen důchod, pouze 7 700.- kč a nájemné platíme 6 956.- kč - moje penze je 7 890.- kč po zvýšení, které činilo 141.- kč, čili nám zůstane jedna penze na život a domníváte se, že je to něco veselého, ale my, kteří nežijeme v domovech důchodců, nikoho nezajímáme, manžel je těžce nemocný, léky jej stojí kolem 1 000.- kč měsíčně, někdy je to i 1 500.- kč, jaké se domníváte, že máme "kapesné"? samozřejmě, že žádné, kde bychom na nějaké kapesné vzali? co je to tady za divnou sociální politiku státu, je to likvidační politika penzistů, také co s nimi, že ?
* 20.03.2008, 02:19 - marie :
obávám se, že ještě nějakou dobu nás penzisty nechají takto živořit a potom bude povolen "odstřel", no nějak ty mandatorní výdaje snížit musí, ne ?
* 23.03.2008, 14:15 - marie :
Ten "atak" na zdravotně postižené a penzisty s těmi nejnižšími důchody mě připadá jako likvidace, těch nejubožejších - jsme totiž poslední žijící svědomí národa a tak se nás snaží co nejrychleji zbavit. My co máme ty nejnižší penze, jsme ti kteří oponovali komunistům, tedy nebyli v té jejich straně a měli tedy nízké platy a nyní máme ty nejnižší penze, tak "za to" platíme poplatky u lékaře, za to těm co jsou zdravotně postižení jsou NA SPOLEČENSKÉM DNĚ, PROTOŽE JIM STÁT NEPOSKYTUJE ŽÁDNOU POMOC..je to nestoudné..
* 11.04.2008, 08:27 - Jitka :
Souhlasím s paní Marií. Jsem ve stejné situaci, ale bohužel se nejmenuji Mašínová, takže nikoho nezajímá, proč mám malý důchod a proč moje děti, které nesměly jít na studia z politický důvodů, mě musejí nyní podporovat a doplácet ze svých důchodů můj pobyt v DD.
* 14.04.2008, 23:09 - marie :
Paní Jitko, přeji Vám dobrý den a vůbec nechápu že stát, vláda a zákonodárci dopustí něco tak ostudného, že určitá skupina lidí, tedy my penzisté - žije na spodní hranici bídy. Ve skutečně demokratické společnosti se stát stará o své nemohoucí občany, je to totiž známka stavu demokracie té země. No ale tady je demokracie skoro v plenkách a ten kapitalismus tady "pojali" naši mocní tak trochu jako v 19 století. Kapitalismus bez záchytné sociální sítě, skutečně zavání tím 19 stoletím. Ale já se obávám že našim mocným je to docela jedno, jejich život ani jejich rodin to není, je to veliká hanba tohoto státu.My jsme dovolili, aby naši mocní žili v příliš velkém přepychu o jakém se jim nikdy ani nesnilo. A už si neumí představit jak se žije "obyčejným" lidem..
* 16.04.2008, 00:41 - marie :
pokračování : a my kterých se to týká, nemůžeme jít demonstrovat před Strakovku či na Václavák, většina z nás chodí pomocí holí a někteří jsou upoutáni na invalidní vozík, ale našim mocným je zcela lhostejné že, zatím co oni žijí ve velikém přepychu o němž se jim nikdy ani nesnilo - tak cca jeden a půl miliónů lidí žije ve veliké nouzi a hrozí nebezpečí, že posléze skončí jako bezdomovci. Naše nájemné činí z penze manžela 89.5 %, jestliže nám je ještě jednou zvýší už na ně nebudeme mít!
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie