Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

30.08.2007, 09:26 - rubrika " Zdraví "
Lékaři chtějí snížit sankci za to, že nevyberou poplatky

Neuplynul ani týden od chvíle, kdy reformní návrhy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) schválila koalice, a už se objevila výzva k jejich změně. A to z řad lékařů, kteří jinak reformu podporují. Sdružení ambulantních specialistů se obrátilo otevřeným dopisem na poslance. Žádá, aby při projednávání reformy ve sněmovně snížili sankci, která lékařům hrozí, když nebudou vybírat poplatky od pacientů.

Sankce 50.000 korun je podle nich příliš vysoká. V otevřeném dopise ambulantní specialisté připomínají, že lékař nemůže být odpovědný za to, zda pacient zaplatí, ale jen za to, zda o poplatek požádal. V zákoně by proto podle nich měla být pro lékaře stanovena povinnost poplatek požadovat, nikoli vybrat. Reforma počítá s tím, že od ledna příštího roku budou platit pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Poplatky pacientů a vysokou sankci pro lékaře považuje exministr zdravotnictví a předseda sněmovního zdravotního výboru David Rath (ČSSD) za protiústavní. Pokud reforma projde a podepíše ji prezident republiky, podá na tuto část zákona ústavní stížnost. O ústavní stížnosti uvažují i komunisté, podat ji chce i Národní rada osob se zdravotním postižením. Poplatky kritizují i pacientská sdružení.

Rath řekl, že v zákoně by pro lékaře neměla být kvůli poplatkům pacientů žádná sankce. "Je hrubou chybou ministra Julínka, že ji tam dal, neměla by tam být," prohlásil.

Lékaři v dopise poslancům navrhují, aby sankci snížili na 1000 korun, původní částka prý u menší ambulance odpovídá jejímu měsíčnímu příjmu od všech zdravotních pojišťoven. Na poplatcích jsou přitom ambulance schopny měsíčně vybrat částku nanejvýš v řádu stokorun až jednotek tisíc, uvádí se v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Lékařům vadí i to, že by za stejný přestupek mohli být trestáni opakovaně, to podle nich odporuje ústavnímu pořádku.

"Napadáme izolovaně jeden odstavec, ne reformu jako celek, ani pozměňovací návrh, na kterém se shodla koalice," řekl ČTK výkonný místopředseda sdružení Zorjan Jojko. Pokuta navržená zákonem ale není podle něj přiměřená společenské závažnosti provinění. Za překročení rychlosti zaplatí řidič 1000 korun, za nevybírání poplatků by lékař měl dát 50.000 korun, porovnal Jojko.

Povinnost lékařů vybírat poplatky pod pohrůžkou pokuty 50.000 korun kritizuje také předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Kvůli návrhu se chce s lékaři sejít. "Vládní koalice připravila zdravotníkům roli drábů, když výkon drakonického opatření připsala jim," řekl dnes Paroubek novinářům.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek poplatky pacientů i sankce pro lékaře odmítá. Je to podle něj Julínkova pomsta lékařům, kteří nechtěli klesnout na úroveň toaletářek a vybírat částky na úrovni jednoho eura.

Občanské sdružení Lékaři pro reformu podpořilo poplatky pacientů jako správný reformní krok. Poplatek neznamená pro pacienty jen peníze navíc, ale hlavně umožní kontrolu a omezí zbytečná vyšetření, řekl předseda sdružení Roman Flašar.

Rath připomněl, že návrh už prošel druhým čtením. Ve třetím čtení je možné ho jen schválit nebo odmítnout, změny nejsou možné. "Pokud je alternativa vrácení do druhého čtení, nevidíme nejmenší důvod, proč by se výše sankcí nedala opravit," reagoval Jojko. "Příští týden je třetí čtení, tedy hlasování. Buď projde reforma jako celek, nebo ne. My budeme v každém případě hlasovat proti," dodal Rath.

Zdroj: ihned.cz - Právní rádce
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 27.09.2007, 10:09 - Čtenář :
Budou těžce tělesně postižení mít nějaké slevy?Je to opět bič na ty,co mají zdravotní problémy dnes a denně! Hlavně na zvyšování platů poslanců a zbytečných senátorů je peněz dost!!!!!!
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie