Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

19.10.2006, 10:11 - rubrika " Zdraví "
Nemocnice zřídí sociální lůžka

České nemocnice dostanou možnost vyřešit letitý problém, co s dlouhodobě nemocnými pacienty, kteří už nepotřebují akutní péči, ale nemají kam jít. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek pro ně chce vyjednat peníze z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí.

Peníze ze sociální sféry by šly na nově vzniklá tzv. sociální lůžka. Nemocnice by jejich zřízením získaly status sociálního zařízení, a tím i nárok na státní dotaci. Uvolněním drahých akutních lůžek by navíc ušetřily, a tím by se snížily i náklady zdravotních pojišťoven. Na oplátku chce Julínek dojednat se zdravotními pojišťovnami, aby hradily zdravotní péči, kterou poskytují svým klientům ústavy sociální péče. Tato péče se zatím platí ze sociálních peněz (dotací státu), což je jeden z důvodů, proč se ústavy v posledních letech snaží kvalifikovanou zdravotní péči o své klienty umenšovat.

Výsledkem by měla být kvalitnější zdravotní a sociální péče pro dlouhodobě nemocné pacienty, především starší či umírající, i pro klienty sociálních ústavů. O nutnosti prolnutí zdravotnictví se sociální sférou hovoří odborníci už řadu let dosud bez zjevného efektu.

"Můj plán je podle mne realistický. Záleží už jen na postoji ministerstva práce a sociálních věcí," podotkl Julínek. "Dojde ke zrovnoprávnění podmínek," dodal. K prvním meziresortním jednáním už prý došlo na úrovni náměstků.

Lůžka umožní nový zákon

Získat od státu nárok na dotaci na provoz budoucích sociálních lůžek umožňuje nový zákon o sociálních službách, který začne platit od příštího roku. Julínek už navrhl z rezervy státního rozpočtu pro tyto účely vyblokovat zhruba miliardu korun.

Hradit zdravotní péči v ústavech pojišťovnami má zase umožnit změna zdravotně pojistných plánů pojišťoven, kterou už ministerstvo vypracovalo formou dodatků. Náklady by měly pojišťovny pokrýt ze zvyšujících se příjmů. Ústavy získají s pojišťovnami smlouvy a budou moci vykazovat jednotlivé úkony podle standardního sazebníku. Do systému navíc chce Julínek zapojit i péči poskytovanou hospici. Pro svůj úmysl si už ministr získal podporu pacientských organizací. Včera se sešel s jejich zástupci, kteří tvoří pacientskou radu ministra. "Sociální lůžka jsou především rozpočtový problém," připomněl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Obává se, že ve státním rozpočtu na příští rok nebude na všechny změny spojené s novým zákonem o sociálních službách dost peněz. Propojení sociálních služeb a zdravotnictví je podle něj problém, který je třeba okamžitě řešit.

Autor: PETR KUČERA
Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie