Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

24.08.2006, 09:02 - rubrika " Zdraví "
Limity na léky působí nemocným problémy

Ministr David Rath by nebránil zvýšení zdravotního pojištění.

PRAHA - Více než třetina pacientů musela letos v prvním pololetí zaplatit za svůj lék více a každému devátému odmítl lékař jeho obvyklý lék napsat. Řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Šetření agentury Dema podle něj potvrdilo obavy, že úhradová vyhláška s limity na léky postihne zejména lidi nejvíce nemocné. I když její platnost v pololetí skončila, pojišťovny podle Krásy v limitování léků pokračují.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) pojišťovny ani jinou možnost nemají, pokud se nechtějí propadnout do dluhů. "Ono to pokračovat musí, protože pojišťovny mají na výběr buď držet finanční disciplínu a hospodařit vyrovnaně, nebo ji nedržet a propadnout se do dluhů," řekl Rath.

Krása vysvětlil, že před omezeními, která zavedl Rath, mohl praktický lékař napsat svému pacientovi léčbu, o níž soudil, že je pro něj nejlepší. Pokud byla výrazně drahá, bylo na revizním lékaři, aby zvážil, zda ji pacient potřebuje. Hlídal také, aby pojišťovna nepřekročila rozpočet na léky. Rathova vyhláška to podle Krásy změnila tak, že limit peněz si museli hlídat lékaři sami. Praktici i specialisté se obávali, že překročí limit, a tak odmítali psát pacientům drahé léky. Nemocní to řešili tak, že po čase zkusili požádat o lék znovu, přešli k jinému lékaři nebo si lék opatřili v nemocnici. "Budeme usilovat o to, aby se vrátil původní systém," řekl Krása.

Vyhláška pro druhé pololetí nevyšla, a tak pojišťovny nemusejí dávat na léky žádný limit a mohou se dohodnout s lékaři, kolik předepíšou. "Chápu, že je nepříjemná situace uvažovat, který lék a jakou pomůcku za jakou cenu napsat tak, aby nebyl poškozen pacient, na druhou stranu Česko může vydat jen tolik, kolik peněz dají daňoví poplatníci do zdravotnictví," uvedl ministr. Dodal, že sám za sebe se nebrání tomu, aby se v ČR zvýšilo zdravotní pojištění, pak by pacienti mohli dostat více péče.

"Třetina lidí odešla od lékaře s receptem na lék s vyšším doplatkem, 11 procent praktiků odmítlo napsat obvyklý lék," uvedl další poznatky z šetření programový ředitel České společnosti podpory zdraví Zdeněk Kučera. Vyhláška podle něj způsobila problémy 33 procentům pacientů. Finanční problémy mělo 44 procent seniorů. V léčebnách dlouhodobě nemocných a ošetřovatelských ústavech nedostalo kvůli limitům 24 procent pacientů potřebné zdravotnické prostředky, konkrétně pleny. "Podle průzkumu se polovina lidí obává, že pokud současný stav potrvá, budou muset přejít na méně účinné léky, a celých 81 procent se bojí, že si svůj lék budou v plné výši hradit," dodal Kučera.

Autor: nek, čtk
Zdroj: Haló noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 24.08.2006, 18:21 - Zdeněk Nabrátil :
Je to ještě horší, dříve jsem své MUDr.diabetoložce nechával 200 - 300/ Kč za Q na dovybavení ordinace a jiní jí dávali též , no a ona nic nedovybavila - údajně chtěla zakoupit nové EKG, a nekoupila si ani psací stroj. A nyní mě doslova vyhodila, že jsem pro ní drahý pacient. Že abych mohl dostávat na slinivku léky ( pangrol 20000) musím podstoupit vyšetření na ultrazvuku /což jsem neprodleně podstoupil/ a dále vyšetření na CT a to mi nikdo nechce napsat, tedy tu žádanku. A další ani neuvádím ?? KOupil jsem si Panzynorm forte cca 185 Kč a jak to budu řešit za 15dnú..poraďte mi prosím jak mám postupovat??? Co dělám špatně, asi všechno ,že....
* 24.08.2006, 19:19 - Čtenář :
Zdravotnický systém je špatný!!Lékaři si vás přehazují jako brambory,a jednají s vámi jako se simulantem.Pokud jim zaplatíte,tak se snaží,potom jdete do lékárny vyzvednout léky,a vaše diagnoza je ještě horší.Pán Ráth by měl zjednodušit vyhlášku(kdo nemá peníze zemře).To by potom stačil jeden lékař v okrese a jedna nemocnice.Kdy si začnou utahovat opasky na ministerstvu zdravotnictví a na pojišťovnách?
* 25.08.2006, 23:57 - heinrich :
Plny souhlas. ale utahovat opasky si mohou i nase drahe celebrity¨a tlustymi carami chraneni papodnikatele.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie