Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

26.08.2005, 07:24 - rubrika " Zdraví "
Příbuzní pacientů s roztroušenou sklerózou získají pomocníka

Praha, 25. srpna 2005 - Roztroušená skleróza, kterou trpí v ČR zhruba 12 000 nemocných, často zásadně změní život nejen jim, ale také jejich příbuzným a blízkým. Přitom jen 41 % příbuzných má nějaké specifické znalosti o roztroušené skleróze, péče o jejich blízké jim působí v 38 % případů potíže, 57 % příbuzných by uvítalo znalosti zejména v oblasti psychologie, fyzioterapie, mediciny a ošetřovatelství. Ty by jim měl poskytnout výukový multimediální nástroj, který vznikne do podzimu příštího roku v rámci evropského projektu Qualified Care - profesionalizace rodinné péče o lidi trpící roztroušenou sklerózou.

Vedle španělských koordinátorů se tohoto projektu, který je součástí programu Evropské komise Leonardo da Vinci, účastní další partneři z Itálie, Řecka a Španělska a za Českou republiku BMI sdružení. V úvodní části provedli partneři průzkum, kterého se zúčastnilo 418 respondentů z uvedených zemí, vesměs příbuzných pacientů s roztroušenou sklerózou. Byly při něm získány informace o nemocných, které lze z hlediska míry soběstačnosti rozdělit přibližně na třetiny. S 39 % byli nejpočetnější skupinou středně soběstační, 34 % pacientů mělo nízkou úroveň soběstačnosti a 27 % vysokou. V zaměstnání je 55 % pacientů, před onemocněním, resp. stanovením diagnózy pracovalo 73 %. Jejich příbuzní kvůli péči o ně opustili zaměstnání v 16 % případů. Převažovaly při tom dva důvody - buď nemohli zajistit profesionální péči (46,8 %), anebo dávají přednost osobní péči (44,7 %).

Menší část příbuzných (41 %), která má znalosti o roztroušené skleróze, je získala buď z literatury (39,2 %), nebo z vlastní zkušenosti (18,9 %), popřípadě od lékařů (14,9 %), z kurzů a konferencí (10,8 %), z univerzity (6,8 %), od pacientských asociací (5,4 %) nebo z internetu (2,7 %).

Informace o průběhu projektu se lze dozvědět v pěti jazycích na webových stránkách www.qualifiedcare.net či na stránkách BMI sdružení (http://www.brezen.cz). To při práci na projektu úzce spolupracuje zejména s občanským sdružením Unie Roska v ČR, například do výzkumu se zapojili členové většiny z jeho více než 30 regionálních organizačních složek.

Zdroj: Tisková zpráva BMI
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie