Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

01.07.2005, 07:28 - rubrika " Zdraví "
Roztroušená skleróza? Žít se ale musí dál, říká pacientka

Rok od otevření specializovaného pracoviště v pardubické nemocnici jej navštěvuje téměř tři sta pacientů s roztroušenou sklerózou. Za komplexní léčbou už nemusí jako dříve dojíždět do Prahy.

Pardubice - Roztroušenou sklerózou trpí v Česku jedno promile populace. Ženy jsou tímto onemocněním postiženy přibližně dvakrát častěji nežli muži. Nyní navštěvuje specializované pracoviště na neurologii pardubické nemocnice téměř 300 pacientů.

Toto MS centrum vzniklo právě před rokem a jeho přínosem je, že umožnilo i takzvanou léčbu "první bomby", tedy interferonem beta. Zatímco tehdy se zde tímto nejmodernějším přípravkem vědy začalo léčit třicet pacientů, dnes jich je pětaosmdesát.

Včasná diagnóza i léčba

Společně s lékařkou Alenou Novotnou má největší zásluhu na vzniku MS centra jedna z jeho prvních pacientek, inženýrka Radislava Jandová. V čele klubu Rubín centrum, jenž sdružuje pacienty neurologického oddělení pardubické nemocnice a jejich příbuzné, se doslova snaží o nemožné: Přimět pacienty, aby boj s touto zákeřnou chorobou rozhodně nevzdávali.

Podle slov MUDr. Aleny Novotné je nesmírně důležitá včasná diagnostika a rovněž tak i okamžité zahájení léčby. "Do třetice je pak nezbytný pozitivní přístup pacienta ke své nemoci. Předně se musí vyrovnat s tím, že jde o chronické a nevyléčitelné onemocnění. A také s ním bojovat. To například znamená, že pacient nezanedbává potřebné rehabilitace," vysvětluje Novotná. V tomto směru velice oceňuje snažení obou neziskových organizací, jak klubu Rubín centrum, tak i regionálního sdružení Roska.

Na schůzkách Rubín centra, které se konají každý třetí čtvrtek v měsíci v Centru pro zdravotně postižené na Závodu míru.

Autor: JIŘINA MIKEŠOVÁ
Zdroj: Pardubické noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie