Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

24.05.2005, 07:17 - rubrika " Zdraví "
Terapie ''snoezelen'' pomáhá nejen duševně nemocným lidem

Multismyslovou terapii "snoezelen" představil Ústav sociální péče (ÚSP) pro mentálně postižené v Ostravě. Jedná se o jedinečnou metodu stimulace mentálně a fyzicky handicapovaných dětí i dospělých, kterou jako jedno z předních odborných pracovišť v České republice tento ústav uplatňuje a dále rozvíjí.

Jak sdělila Bohdana Rywiková z tohoto zařízení, termín " snoezelen" vznikl před čtvrtstoletím v Holandsku jako označení pro speciálně vytvořené prostředí, v němž jeho zakladatelé hledali řešení trvale aktuálního problému volnočasových aktivit pro těžce mentálně retardované jedince. V překladu znamená slovo " snoezelen" kombinaci dvou slov, a to " snuffelen" ( čichat, slídit) a " doezelen" ( pospávat, dřímat). Na tento výzkum pak navázali Holanďané Ad Verheul a Jan Hulsegge, kteří zavedli snoezelen v Nizozemsku jako takzvanou spontánní aktivitu u těžce multihandicapovaných osob v jejich volném čase. " Tato terapie podporuje rozvoj, vylepšuje komunikační schopnosti a změny chování díky vybraným podnětům smyslových vjemů u mentálně retardovaných, hyperaktivních nebo duševně postižených osob a autistů," vysvětlila Rybikowá s tím, že těmto lidem byly poskytovány ve vhodně uzpůsobených místnostech zrakové, sluchové, chuťové a pocitové podněty a stimulace kinestesie. " Předmětem metod snoezelenu dnes už nejsou pouze mentálně retardovaní jedinci, ale i lidé se smyslovým postižením, duševními poruchami, předškolní děti, děti se syndromem ADHD ( lehká mozková dysfunkce, hyperaktivita), lidé po operacích mozku a mozkových zraněních, lidé trpící Parkinsonovou chorobou nebo Alzheimerovou nemocí a další," vyjmenovala Rybikowá. Místnosti snoezelen vnímají stejně dobře starší osoby, jako nemocní lidé nebo děti ve věku mateřských a základních škol. Díky velmi pozitivním výsledkům práce s metodou snoezelen se v posledních letech zvyšuje zájem o zařízení místností klidu, odpočinku, uvolnění a setkávání také v českých zemích. ÚSP pro mentálně postižené v Ostravě začal rozvíjet metodu snoezelen jako jeden z prvních v republice v roce 2003. " Loni na jaře byla ve stacionáři ÚSP otevřena první specializovaná místnost snoezelen, k níž v letošním roce přibyly další dvě, a to ve stacionáři a v zařízení Domov pro dospělé a v Kreativním ateliéru ÚSP v Ostravě," uzavřela Rybikowá.

Autor: Marie Stypková
Zdroj: Moravskoslezský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie