Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

04.04.2005, 07:30 - rubrika " Zdraví "
Je opravdu ergoterapie méněcenná?

Svým příspěvkem reaguji na článek Hany Vlkové ZDN 7/2005. Musím souhlasit s tvrzením, že v minulých letech ergoterapie skutečně budila dojem zájmových kroužků.

Současná zdravotnická profese již působí jako velmi podstatný článek komplexní rehabilitace v oblasti disability a handicapu postiženého jedince. Zásadní problém vyplývá z kompetence a oblasti působnosti oborů fyzioterapie a ergoterapie. Zkušený ergoterapeut ví, že se jedná o dvě oddělené odbornosti, které se vzájemně doplňují, ale často disponují odlišnými léčebnými prostředky. Osud ergoterapie začíná v ordinaci lékaře v momentě, kdy zvažuje, zda preferovat fyzioterapii, nebo kombinovat obě léčebné disciplíny tak, aby jejich účinky vedly ke zlepšení zdravotního stavu a kvality života postiženého jedince. V okamžiku, kdy léčebná tělesná výchova zaznamenává prvky stagnace stavu klienta, přestává být prioritou a automaticky přebírá její úlohu ergoterapie. Právě ona usiluje o dosažení maximální sebeobsluhy klienta v domácím, pracovním a sociálním prostředí. Na podkladě funkčního hodnocení psychomotorických a kognitivních funkcí, úrovně sebeobsluhy (ADL, IADL) stanoví ergoterapeut krátkodobý a dlouhodobý plán terapie. V případě funkčního handicapu zahájí kompenzační výcvik, v němž navrhne užívání adekvátních technických a kompenzačních pomůcek. V případě vysokého stupně závislosti, např. u klientů imobilních, s poruchou kognitivních funkcí a komunikačních schopností, provádí tzv. instruktáž a zácvik rodinného příslušníka pro možnost optimální asistované péče a resocializace handicapovaného. Absolventi VOŠ oboru diplomovaný ergoterapeut disponují širokým obzorem vědomostí v oblasti psychosomatického postižení s cílem zvýšit kvalitu života a aktivně začlenit postiženého jedince do společnosti. Je pro mne nepochopitelné, že v době, kdy začíná převažovat počet seniorů nad počtem novorozenců, nenacházejí všichni ergoterapeuté své uplatnění v DD, LDN, léčebných zařízeních, domovinkách, stacionářích či rekvalifikačních střediscích. Děkuji Haně Vlkové za odvahu a hlavně zájem o tento velmi perspektivní obor. Pracuji v rehabilitačním ústavu původně jako fyzioterapeutka. Po ukončení PSS jsem přešla na oddělení ergoterapie, kde působím dodnes (asi 25 let). Ergoterapie, kterou na našem pracovišti provádí sedm terapeutů, plně odpovídá všem požadovaným standardům tohoto oboru. S uspokojením konstatuji, že tento obor představuje velmi žádanou a uznávanou léčebnou metodu v rámci komplexní rehabilitační péče a její ordinace se u nás stala samozřejmostí každého lékaře. Z uvedeného vyplývá, že situace v uplatnění ergoterapeuta není všude stejná. Postavení tohoto oboru souvisí s počtem kvalifikovaných ordinací lékařů. Bez plošného a časového vymezení působnosti ergoterapie, což není v kompetenci lékařů, ale ministerstva zdravotnictví, se budeme i nadále potýkat s problémy, které představují zbytečné ekonomické a celospolečenské ztráty.

Autor: Olga Hluchníková
Zdroj: Zdravotnické noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 03.01.2008, 16:33 - Čtenář :
mam prosbu,kde muze ergoterapii vystudovat vseobecna sestra dekuji.
* 23.05.2008, 13:01 - Čtenář :
Ano,ergoterapii může vystudovst kdolkoliv kdo má ukončené maturitní vzdělání. A má o tuto problematiku zájem :-) Petra
* 09.09.2012, 09:07 - Michaela :
Muzu studovat Ergoterapii i kdyz mam maturitu z Pedagogicke skoly?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie