Dnes je Středa, 30. září 2020, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

20.01.2005, 07:26 - rubrika " Zdraví "
Očima Cyrila HÖSCHLA

Podstatná část lidí stižených schizofrenií se projevuje velmi tvořivě. Čím to? A je možné, že jejich pro nás bludné myšlení odhaluje v některých případech souvislosti, které pochopí a ocení až budoucnost?

Vztah mezi šílenstvím a tvořivostí je delikátní a svádí ke zjednodušeným a nepravdivým soudům typu " genialita a šílenství jsou totéž". Rozhodně to není totéž a například schizofrenie v drtivé většině případů vede k úbytku duševních schopností i dovedností a pacienty značně zneschopňuje a často invalidizuje. Z určitého pohledu se však zdá, že tvořivost a psychóza (schizofrenie) přece jenom mají společného jmenovatele, a tím je schopnost vidět věci v neobvyklých souvislostech, neotřele, originálně, tak, jak je jiní nevidí. Schopnost použít nástroje způsobem, jakým by je normálně nikdo nepoužil - to vidíte třeba u výtvarníků. Navíc v jedné islandské epidemiologické studii (Karlsson 1981) se ukázalo, že blízcí příbuzní psychiatrických pacientů vykazují vyšší vzdělání, jsou častěji citováni v Kdo je kdo a jsou častěji autorem knihy než blízcí příbuzní " normálních" lidí. Vypadá to, jako by schizofrenie byla určitou daní za tvořivost, daní za neotřelé a originální myšlení, výsledkem jakéhosi zvrácení jinak žádoucí vlohy k tvůrčímu pohledu na svět. To, co u příbuzných sytilo nadání, zvrhlo se u postižených v nemoc. Ovšem to, že by bludné myšlení odhalilo souvislosti, které pochopí a ocení až budoucnost, je velmi málo pravděpodobné. " Budoucnost" totiž buď ukáže, že nešlo o blud, anebo ty souvislosti prostě neocení. Někdy však tvorba a šílenství opravdu jdou ruku v ruce. Ale i tam je tvořivost spíše navzdory již probíhajícímu onemocnění než díky němu. Je ovšem ještě jiná souvislost mezi chorobou a tvorbou: nemoc bývá hendikepem, jehož překonávání dokáže vykovat talent k neuvěřitelným výkonům. Mnozí géniové byli vskutku těžce nemocní (Schubert, Chopin, Gogh, Mozart, Hemingway), ale často to byla i jiná než jenom duševní porucha, která sehrála roli takového burcujícího břemene: syfilis, tuberkulóza, otrava, rakovina, tělesné postižení. Hledáme- li tedy souvislost mezi chorobou a tvorbou, pak ji opravdu najdeme, ale měli bychom ji interpretovat střízlivě, poctivě a velmi opatrně.

AUTOR JE PSYCHIATR A PUBLICISTA.

Dotazy zasílejte na: hoschl@reflex.cz


Autor: CYRIL HÖSCHL
Zdroj: Reflex
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie