Dnes je Úterý, 29. září 2020, svátek má Michal
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

07.01.2005, 07:28 - rubrika " Zdraví "
Děti se pomocí míčů učí držet páteř

Přes dvě tisícovky dětí z Chrudimi se ve školách formou cvičení s nafukovacími míči, takzvanými overbally, učí, jak správně držet tělo.

Více než 35 % českých školou povinných dětí neumí správně držet tělo. A výsledek nesprávného sezení? Bolesti zad, zkřivená páteř. Na prevenci tohoto neduhu je u předškoláků a žáků nižších tříd zaměřen projekt Učíme se zdravě sedět a cvičit, který pod hlavičkou projektu Zdravé město probíhá v Chrudimi v šesti základních a sedmi mateřských školách a také v Ústavu pro mentálně postiženou mládež.

"V mateřských školách zařadily učitelky cvičení během dne, na prvním stupni děti sedí na míči i během vyučování a podepírají si jimi bederní páteř. Cvičení s míči je také součástí tělesné výchovy," popisuje koordinátorka projektu Šárka Trunečková.

Na nákup míčů získala chrudimská radnice dotace od Pardubického kraje, takže si 14 organizací mohlo pořídit míče za cenu 30 Kč místo původních 120 Kč. V rámci hodnocení efektivity projektu provádí Krajská hygienická stanice v Pardubicích u dětí průběžná vyšetření pohybového aparátu. Do budoucna se počítá také se screeningovými vyšetřením svalstva. To by mělo zjistit časné fáze vadného držení těla.

Školy v projektu spolupracují i s rodiči. Předaly jim cvičební programy, speciálně vypracované pro každé dítě, a rodiče tak mají možnost s potomkem cvičit doma.

Podle Šárky Trunečkové mají míče kromě blahodárného vlivu na dětskou páteř zásluhu také na tom, že děti jsou při hodinách klidnější. "Hyperaktivní děti se na míčích jasně zklidňují," uzavírá Šárka Trunečková.

Autor: sli
Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 11.01.2005, 12:14 - Alda :
To je skvělý nápad a myslím, že je to krok správným směrem. Druhý krok je výživa tětí. Děti by měli konzumovat doplňky stravy, aby došlo ke správnému vývoji svalstva více na alda.budzdravy.cz
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie