Dnes je Pondělí, 22. dubna 2019, svátek má Alexandra
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1218
 
Webinfo


 

04.04.2005, 07:23 - rubrika " Příběhy nevidomých "
Příběhy nevidomých: Vláček

Často se setkávám s lidmi, kteří přes své zrakové potíže mají zájem o všechno, co souvisí s vlaky. Znají data otevření tratí, vzdálenosti, sledují změny v jízdním řádu. Je to koníček pro našince jako dělaný, zajišťuje zeměpisný přehled a bystří paměť. Někteří dokonce nehledí na svůj věk a kupují si vagónky a kolejnice. Makety jsou tak přesné, že si podle nich můžeme udělat představu skutečného vagónu, který bychom si jen obtížně mohli prohlédnout hmatem.

Můj koníček je jiný. Rád cestuji dopravními prostředky, ale také chodím rád pěšky, většina mých cest vede k lidem. Rád s lidmi hovořím. Nyní, když z vlastní zkušenosti znám problémy nevidomých, snažím se o nich mluvit a trochu tak zmenšovat vzájemné nepochopení mezi těmi, kdo vidí, a těmi, kdo ne.

Besedovali jsme s dětmi i učiteli ve škole v našem městě. Bylo to prospěšné setkání a my tři nevidomí se loučíme s dobrým pocitem. Nabízejí nám doprovod, ale já tu důvěrně znám každý obrubník, snadno odvedu ostatní k autobusu.

Během dopoledne sněžilo. Školní dvůr je uklizen, ale běda, za areálem školy je spousta kyprého sněhu. Všechny obrubníky zmizely. Marně hledáme vyšlapanou pěšinku a za chvíli jsme zcela bez orientace. Z bílé tmy se vynořila postava ženy. Říká, že je učitelka a byla na naší přednášce. Ujímá se nás, ale o tom, jak se vodí nevidomí ve sněhu, jsme jí nic neřekli.

Navrhujeme, že uděláme vláček. Je to pro ni novinka. Není už v dětském věku, ale ochotně se stává lokomotivou. Tři vagónky se zapojují za ni. Jsou spojeni předpaženou rukou, aby si nešlapali na paty. Druhá ruka šikmo drží před tělem hůl a hlídá bezpečnost. Ale i takové vagónky mohou vykolejit. Lokomotiva nepatrně zahne, první to zaregistruje, ale poslední padá do sněhu. Rozpojený vláček mu starostlivě pomáhá na nohy. Vagónky se znovu zapojují a pomalu pokračují v jízdě.

Pečlivá lokomotiva nás zavedla až na autobusovou zastávku. Paní učitelka bude jistě žákům i učitelům vyprávět o vláčku nevidomých a o jejich problémech se sněhem. Tak náš vláček možná trochu pomohl na cestě k vzájemnému pochopení.

Povídky pocházejí s knížky S bílou holí - www.nevidomi.cz

Autor: Viktor Sedlář
Zdroj: Povídka vybrána z knížky S bílou holí
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2019 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie