Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

26.07.2005, 07:19 - rubrika " Bydlení "
Interiér bez bariér

Zajímavou možnost bydlení pro handicapované nyní můžete shlédnout v pražském Design centru ČR v Praze.

Diplomová práce Veroniky Loušové "Interiér bez barier" byla oceněna cenou Vynikající studentský design 2005. Jedná se o nábytkový program pro handicapované pro vybavení celého bytu. Práce je prezentována ve funkčním prototypu kuchyně pro vozíčkáře, která byla realizována ve firmě Profil nábytek. Výrobce pro tak úzký segment trhu nebylo snadné najít, jak dodává autorka, povedlo se to díky spojení s předním designérským studiem Divan Design. I tak byla snaha o rozšíření klientely právě variabilností sestav, takže je lze vystavět pro vozíčkáře, slabozraké i seniory s pohybovými problémy.

Projekt svým rozsahem přesáhl běžnou diplomovou práci. Autorka Veronika Loušová nejdříve povedla obsáhlou studii nejen dostupných pomůcek, ale i celkově zmapovala situaci postižených. Z té vyplynula nutnost variability nábytku, který se nejen dá využít do celého bytu, ale sestavy jsou jak pro vozíčkáře, tak pro slabozraké či seniory. Nábytek byl navržen s velkým důrazem na osoby s postižením horních končetin, které nemohou zvedat předměty.

Pracovní desky jsou protvarované pro snadný pohyb na vozíku. Pracovní zóna je v rohu, vozíčkář se k varné zóně a ke dřezu na vozíku natáčí. Přitom se může odstrkovat od profilu pod deskou a tak v průběhu vaření nesahá na vozík. Pracovní desky nemají spodní skříňky, ty jsou nahrazeny pojízdnými kontejnery. Všechny police jsou vysouvací. Ohrádky polic mají mezeru z boku, odkud se s předměty z vozíku lépe manipuluje. Skříně nemají běžná dvířka ale textilní nebo lamelové rolety, které netvoří překážku v prostoru. Na těžké předměty je zde specielní skříň s točnou a bočním otvorem na přímé sunutí předmětů přímo na pracovní plochu. Mezi korpusy do úrovně pracovní desky se dává vystřelovací pomocná deska, která může sloužit k odkládání předmětů, k servírování atd.

Dalším praktickým detailem je okopná lišta okolo spodních korpusů, která má zabránit odření nábytku vozíkem. Kuchyně v celku nepůsobí jako specielní nábytek pro vozíčkáře. Barevné ladění s hrou kontrastů vyhovuje i slabozrakým.

Nyní můžete prototyp kuchyně vidět do konce srpna v Praze v Design centru ČR, Jungmannova 30.

foto 1

foto 2

foto 3

foto 4


Autor: Veroniky Loušová
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 24.02.2006, 22:25 - Vaše jméno - nepovin :
kuchyň sice hezká,ale je taky praktická? Sama bych chtěla poradit,jak zrekonstruovat svou bezbariérovou kuchyň.
* 08.03.2006, 13:11 - Čtenář :
zdá se mi to jako jedno z lepších řešení, které jsem kdy viděl...o praktičnosti nemohu napsat nic, ale z toho co jsem si tu přečetl se mi to zdá i praktické...pro porovnání napíšu i pár adres, které znám a vím, že se zabívají výrobou bezbariérových kuchyní např. www.koryna.cz, www.invakv.cz ,www.elben.cz ,jinak se mohu pokusit Vám i poradit s řešením vaší kuchyně, pracuji jako konzultant pro odstraňování bariér, kontak na mě....ivog@centrum.cz
* 08.03.2006, 13:14 - Čtenář :
oprava, samozřejmě zabývají :-)
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie