Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

27.04.2005, 07:14 - rubrika " Bydlení "
O byty pro invalidy není zájem

Karlovy Vary / Ostrov - Města, která využívají státní dotace na bytovou výstavbu, mají nyní nečekané problémy. Podmínkou přidělení příspěvku, o kterém rozhoduje ministerstvo pro místní rozvoj, totiž je, že města musí v daném objektu postavit určitý počet bytů zvláštního určení. Ty slouží výhradně imobilním občanům. Jenomže o tyto byty není zájem, a tak zůstávají neobsazené.

Zkušenosti s tím mají nejen Karlovy Vary, ale už i Ostrov.

"Máme tu tři byty zvláštního určení, ale začínáme mít obavy, zda je obsadíme," uvedl ostrovský místostarosta Milan Matějka.

Daleko větší problémy mají ale Karlovy Vary, kde se staví tři sta dvacet bytů U Vysílače, nové jsou také díky výstavbě v Mozartově ulici. Zde má město k dispozici celkem pět bytů pro invalidy, ve Staré Roli se počítá s dvaceti byty zvláštního určení. V Mozartově ulici jsou tyto byty prázdné, u starorolských se dá očekávat stejný nezájem.

Karlovarská radnice už oslovila ministerstvo pro místní rozvoj, aby město tyto byty mohlo mobilním občanům alespoň pronajímat.

"Ministerstvo od podmínky, že se tyto byty stavět budou, ustoupit nemůže. Takové jsou totiž požadavky ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud bychom je porušili, museli bychom vracet dotaci," vysvětlil náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner.

Radnice ale uspěla. Od ministerstva má totiž zatím ústní příslib, že byty mohou pronajímat mobilním občanům.

"Ještě chceme, abychom tuto informaci dostali písemně," upřesnil Hybner.

Podle něho zatím veřejnost nemá tušení, že se taková možnost rýsuje. V praxi to pak bude vypadat tak, že se byty pronajmou na jeden rok a když bude mít handicapovaný občan o byt zájem, uvolní se mu.

Autor: JANA ŠTEINEROVÁ
Zdroj: Karlovarské noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 27.04.2005, 08:02 - Čtenář :
Jsem taky vozickar. Myslim, ze jedinec bez zdravotnich problemu muze zit v bezbariovem byte.
* 27.04.2005, 09:53 - Čtenář :
Co je to za pitomost?Jsem původem karlovaračka. Jediným problémem v Karlových Varech je, že tam pro zdravotně postižené nefunguje vůbec nic. Ti postižení především nevědí, že ty byty vůbec existují a pak je tu ještě jedna věc -předražené nájemné na tyto byty - 66 korun na metr čtvereční to je víc než v Praze. Já teď s postiženým synem v Praze žiji, byt jsem dostala do půl roku a mám nájemné 55 korun na metr čtv.Bez známostí ,bez průtahů, bez úplatků. Karlovarská radnice by například informaci o těchto bytech mohla dát do radničních listů, do místních novin atp. Kdyby opravdu chtěla.....Mám tam kamarádku,která o byt žádá. PO třech měsících se jí ještě ani neozvali, zkouší to přes známé. Je to zkrátka kraj mafiánů.
* 10.05.2005, 14:36 - Bednářová :
Města, která využívají státní dotace na bytovou výstavbu a mají byty pro invalidy, by měli mít za povinnost tuto informaci veřejně vyvěsit na úřední desku a zveřejnit obvyklým způsobem. Pokud tomu tak není, je to neschopnost nebo záměr nesplnit tuto podmínku a s byty hospodařit dle své vůle. Komise pro státní dotaci by se na to naopak měla zaměřit a trestat.
* 08.07.2005, 07:42 - B.Hylanová :
Zveřejnění volných bezbarierových bytů by bylo určitě užitečné. Třeba i proto, že v daném městě může bydlet někdo, kdo má postižené děti či rodiče v jiném městě a jistě by je rád do své blízkosti přestěhoval. Pochopitelně by nesmělyo být předražené nájemné, jak píše výše zmíněná čtenářka z KV. Já bydlím v DPS ve Staré Boleslavi. Po smrti manžela jsem úplně sama, děti bydlí různě po Čechách,ale byty mají malé. Uvítala bych možnost přestěhovat se k nim blíž. Problém je trvalé bydliště. Ale věřím, že takových, jako jsem já je víc a mělo by se s nimi počítat. Proč má člověk zůstat sám.
* 12.09.2006, 11:50 - Marešová Irena :
mam za to,ze zijeme ve state,kde neni ani jeden bezbarierovy byt,kde by mohli zit tri lide,teda manzele s deckem.Ja sice byt mam,ale muj pritel se mi nevejde do vytahu s elektrickym vozikem,stejne tak neni mozno,aby pouzival toaletu.A to bychom statu usetrili penize,mohla bych o pritele,tedy budouciho manzela pecovat cely den,ditko by melo tatu,ktereho potrebuje jako sul,ale vysvetlujtwe to tem na radnici.
* 10.03.2007, 19:19 - Vaše jméno - nepovin :
Může mi někdo odpovědět,jestli je možno žádat a popř.dostat bezbarierový byt v Praze,pokud tam ani já,pracující tam a můj invalidní přítel nemáme trvalé bydliště???Renáta R.
* 03.04.2007, 11:14 - Čtenář :
jedině se k někomu trvale do Prahy přihlásit a požádat si o bezbarierový byt,Jenže pak budete čekat a čekat a čekat.Nakonec se stejně dočkáte léda tak jediné místnosti někde na okraji Prahy,neboť to je asi nejschůdnější cesta,jak invalidy opět vyčlenit z našich řad
* 17.01.2011, 07:53 - Tomáš :
Dobrý den,chci se zeptat jsem invalida na vozíku achci si nechat udělat bezbarierový vstup na terasu.Mám nárok na nějakou dotaci a kde ji mám uplatnovat. Děkuji
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie