Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

26.08.2003, 00:08 - rubrika " Bydlení "
Postižení se na změny těší

Místo - Soukromí se dočkají mentálně postižení z Výchovného ústavu pro děti a mládež v Místě. Stávající internátní typ ubytování by měl nahradit rodinný způsob života. Plánů, jak toho dosáhnout, je několik, potřebné prostředky jsou však omezené. Prioritou v místeckém ústavu proto zůstávají interiérové a dispoziční úpravy stávajících prostor a přestavba technické budovy v další pokoje. Na realizaci akce mají v ústavu necelé dva roky, přičemž první etapa v podobě hrubé stavby je v podstatě hotova.

"V současné době máme pětapadesát dětí a osobně doufám, že dvanáctičlenné skupiny se již brzy stanou pouhou minulostí. Pohromadě zůstane maximálně osm dětí," nechal se včera slyšet Miloš Dvořák, ředitel Výchovného ústavu pro děti a mládež v Místě. Žádost o dotaci má podle něj v režii ministerstvo školství. Peníze na dovybavení vybudovaných prostor pak výchovný ústav shání i sám.

"Stejně důležité jako výstavba sama je samozřejmě vnitřní vybavení, které by dětem mělo poskytnout rodinné zázemí. Proto i my sháníme další zdroje financování, aby se podařilo zajistit maximum," uvedl dále Dvořák. Kromě zázemí s sebou reorganizace přinese i jisté osamostatnění dětí.

"Chod každé skupiny by se měl co nejvíce podobat životu ve skutečné rodině. Děti tak zřejmě promícháme a pohromadě budou různě stará děvčata s chlapci. Starší se postarají o mladší tak, jak to chodí v běžných domácnostech," nastínil Miloš Dvořák.

Velkým plusem je, že děti by do života měly odcházet naprosto připravené. "Až doteď dostávaly vše v hotové formě, nevěděly, jak se vaří guláš, jak probíhá obyčejný nákup či co obnáší jednání na úřadech. Do budoucna se ale v rámci svých možností naučí samostatně se prosadit v běžném životě," říká ředitel ústavu. Samy děti byly se změnami předem seznámeny a na výsledek se těší. "Vědí, o čem mluvíme, vzhledem k jejich mentální retardaci je to ale pro ně vše příliš daleko. Je to každopádně správný krok kupředu," uzavřel Miloš Dvořák.

Autor: Lenka Šulcová
Zdroj: Deník Chomutovska, 5.8.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie