Dnes je Pondělí, 17. června 2019, svátek má Zbyněk
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1218
 
Webinfo


 

30.11.2006, 09:29 - rubrika " Názory "
Ústavy sociální péče neočekávají úbytek klientů

V domovech důchodců a ústavech sociální péče na Vysočině neočekávají od ledna, kdy vstoupí v platnost nový zákon o sociálních službách, hromadný úbytek klientů. U pečovatelských služeb by prý ale mohl nastat mírný pokles ošetřovatelských výkonů.

Lidé, kteří jsou kvůli zdravotními stavu odkázáni na pomoc druhých, si budou moci od ledna požádat o příspěvek na péči a nakoupit si služby podle svého výběru. Kritikové více než deset let připravovaného zákona se obávají, že příbuzní si vezmou klienty domů kvůli penězům a budou se o ně špatně starat. Tomu by však měla zabránit přísná pravidla přidělování příspěvků a síť kontrol.

Příspěvek na péči se pohybuje podle stupně závislosti od dvou do jedenácti tisíc korun měsíčně. Podle radního kraje Vysočina Jiřího Vondráčka je nový zákon "vyšlápnutím správným směrem." V praxi se pak musejí vychytat jeho chyby.

Kraj Vysočina by na zajištění služeb ve vlastních zařízeních i v zařízení neziskových organizací či obcí potřeboval minimálně 417 milionů korun. Přislíbeno má ale zatím jen 40 procent této částky. Jednat o penězích bude na ministerstvu práce.

Ředitelé ústavů sociální péče neočekávají, že si mentálně a zdravotně postižené klienty budou brát příbuzní domů kvůli penězům. Většinou totiž mají staré rodiče, kteří se o ně již nedokážou postarat. Ředitelům ale chybějí prováděcí předpisy a jasno o vícezdrojovém systému financování. Dotaženy nejsou třeba smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

"Kdo si chce nechat babičku či dědečka doma a starat se o ně, nikdy je do ústavu nedal a nějak to zvládá. Dělají to z lásky, a ne kvůli penězům," řekla vedoucí domácí péče jihlavské charity Jarmila Křížová.

Pochybuje o tom, že by si zdravotně či mentálně handicapovaného příbuzného vzal domů někdo jenom kvůli penězům. Vyžaduje to náročnou péči.

S tím souhlasí i ředitelé domovů důchodců. Někteří klienti vyžadují péči 24 hodin denně, což jim rodina může stěží poskytnout. "Takoví lidé do ústavů patří, ale příbuzní by za nimi měli často chodit. Potřebují speciální zázemí a odbornou obsluhu," uvedl Václav Jaroš, ředitel domova důchodců v Onšově.

Autor: (ČTK)
Zdroj: Mladá fronta DNES
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2019 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie