Dnes je Pátek, 25. září 2020, svátek má Zlata
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

17.03.2015, 20:39 - rubrika " Politika "
Výhodnost správného načasování odchodu do důchodu

Na webových stránkách ministerstva je ke stažení Pojistně matematická zpráva o důchodovém pojištění 2014. Obsahuje analytickou kapitolu, která podrobně přibližuje okolnosti týkající se věku odchodu do důchodu v souvislosti s výhodností či nevýhodností.

Jak se ve zprávě uvádí, z komplexní analýzy efektivního věku odchodu do starobního důchodu lze identifikovat dva základní faktory, které významněji tuto výhodnost ovlivňují. Těmito apekty jsou ekonomický status v době odchodu do starobního důchodu a potom také individuální délka života daného jedince. Odchod do starobního důchodu je pro osoby, které jsou v danou chvíli neaktivní, výrazně výhodnější před dosažením důchodového věku. Naopak u osob, jež jsou v době odchodu do starobního důchodu zaměstnané, je efektivnější odchod do důchodu cílit ke statutárnímu důchodovému věku nebo i za tento důchodový věk. Podle druhého významného faktoru, a to individuální délky života, je patrné, že předčasný starobní důchod je výhodnější pro osoby s kratší než průměrnou délkou života. Je tedy logické, že odložení odchodu do starobního důchodu až za hranici statutárního důchodového věku je efektivnější pro osoby s delší než průměrnou délkou života.

Koeficienty pro krácení či zvyšování starobního důchodu

Analýza také ukázala ne zcela optimální nastavení koeficientů upravujících výši starobního důchodu při odchodu do předčasného starobního důchodu. U odchodu do starobního důchodu dva roky před dosažením důchodového věku a především pak jeden rok před dosažením důchodového věku jsou používané koeficienty příliš nízké a výhodnost odchodu do starobního důchodu v tomto období je relativně vysoká. Zároveň platí, že koeficient při odchodu o tři a více let je vyšší, než by musel být, a jeho snížení by nijak výrazně nezvýšilo motivaci k odchodu do starobního důchodu v tomto období a zároveň by se pozitivně projevilo v příjmové situaci osob, které v tomto věku do starobního důchodu z nějakého důvodu odcházejí, a mohlo snížit riziko nedostatečných příjmů. U koeficientu při tzv. přesluhování má i relativně malé zvýšení tohoto koeficientu výrazný potenciál zvýšit motivaci k odložení odchodu do starobního důchodu do vyššího věku.


Zdroj: MPSV.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie