Dnes je Úterý, 29. září 2020, svátek má Michal
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

24.08.2011, 00:21 - rubrika " Politika "
Alkohol za sociální dávky? Úředníci to díky kartě poznají

Alkohol a cigarety si rodiny žijící ze sociálních dávek od příštího roku nekoupí tak snadno jako nyní. Stát bude jejich nákupy více hlídat. Umožní to nová "sociální karta", kterou ministerstvo práce zavede od příštího roku. V první vlně ji dostanou rodiny na výběr nejrůznějších druhů dávek. Od roku 2013 na ni bude možná chodit také starobní důchod. Čtěte odpovědi na pět praktických otázek.

1. Kde a jak si lidé dávky a důchody z karty vyberou?
Bude to možné na všech bankomatech v Česku. Těch je nyní tři a půl tisíce. "Ovšem banka, která bude systém karet pro ministerstvo spravovat, bude peníze lidem vydávat zdarma (první výběr a první převod peněz v měsíci). V bankomatech jiných bank budou lidé platit poplatky," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Rodiny i senioři tedy budou mít i možnost převést všechny peníze na účet, který běžně používají. Platit budou, pokud jich udělají během měsíce více.

2. Dá se karta použít na placení veškerého zboží?
Kromě výběru z bankomatů půjde kartou platit v obchodech vybavených terminály. "S výjimkou heren a barů, tam kartou na sociální dávky platit nepůjde," řekla mluvčí Plívová. Lidé, kteří pobírají dávky, také více ohlídá počítačový systém ministerstva. Ten zjistí, za co v obchodech kartou platili. "Tímto způsobem chceme kontrolovat, zda lidé nezneužívají dávky na nákupy alkoholu a cigaret. Pokud bychom na něco podobného přišli, mohli bychom jim uložit sankci nebo snížit dávku," vysvětlila Plívová. Dohled však selže, pokud si rodiny peníze vyberou v hotovosti a pak je utratí. Důchodců se kontrola netýká – ti budou moci peníze utratit, tak jak jsou zvyklí. Bez omezení kartou uhradí i alkohol a cigarety. Nikdo to nebude sledovat.

3. Co když se nemohu hýbat či neumím karty používat?
Seniorům, kteří se nemohou pohybovat, nebo těm, kteří trpí třeba stařeckou demencí, doručí úřad důchod v hotovosti domů. Stejnou výhodu získají i ti nad osmdesát let. Donášku peněz si mohou nechat zařídit i zdraví důchodci, ti za to ovšem zaplatí částku v řádu několika korun. Alespoň tak zní předběžný plán ministerstva. Zda se to podaří, bude jasné, až stát vybere banku, která bude systém karet spravovat.

4. Která banka účty s kartami povede?
Nyní běží výběrové řízení, jež určí, komu stát sociální kartové centrum svěří. Do konce srpna dostane ministerstvo nabídky a dvacet dní poté oznámí vítěze soutěže. "Smlouvu s ním chceme podepsat do konce září," upřesnila Plívová. Mezi bankéři se mluví o tom, že favoritem soutěže je Česká spořitelna. Už proto, že má nejvíce bankomatů. "S největší pravděpodobností se do výběrového řízení přihlásíme," řekla mluvčí spořitelny Helena Matuszná. Nejvíce jí v tendru může konkurovat Komerční banka a ČSOB. Obě se zatím rozhodují, zda se do soutěže přihlásí. V nevýhodě jsou malé banky, mnoho z nich totiž nesplňuje podmínky. Větší šanci by měly, kdyby se spojily a pokusily se získat zakázku společně.

5. Proč ministerstvo sociální karty vůbec zavádí?
Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) chce díky nim ušetřit až jednu miliardu korun. Za služby stát platit nebude, zatímco nyní hradí každou složenku na dávky a důchod. Úřady také dostanou sociální dávky pod větší kontrolu. Dnes je lidé dostávají z více míst a nový systém spočítá, kdo, na co a kolik celkem bere.

Zdroj: MF Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 24.08.2011, 20:01 - Obrnář3 :
Jen toto. Jseš invalida, tak nemáš stejná práva jako zdravý občan. Jseš invalida ,jseš tím pádem okamžitě podezřelý,že peníze zneužíváš. Jseš invalida, pan Drábek tě postavil na roveň nepřízpusobyvím,dlouhodobě nepracujícím romům a odsouzeným. Tak se ptám a co lidská práva a princip neviny? Ten se někde stratil. Asi bude nutné požádat ústavní soud nebo Evropskou unii o obranu lidských práv pro invalidy!!!!!
* 09.10.2012, 00:17 - MARIE DUBANOVÁ :
No ono je to celé podivné, spíše PODEZŘELÉ, pan Drábek si VYMYSLEL S- KARTU, ale nemá žádnou platnost, protože to není ošetřené ani vyhláškou, natož nějakým zákonem. Ono by mu to šlo docela špatně - ošetřovat zákonem! Jak by mohl zákonem PORUČIT, aby si postižení, tedy nemohoucí lidé CHODILI sami pro finanční pomoc na péči o svou osobu, do bankomatu. TÉMĚŘ NEHYBNÝ ČLOVĚK, se pohybuje POUZE pomocí vozíčku a když má ŠTĚSTÍ, tak pomocí berlí a nyní JEJ sociální MINISTR POŠLE, aby si sám DOŠEL " NA NEHYBNÝCH" NOHOU, PRO PENÍZE DO BANKOMATU. TEN ČLOVĚK UJDE SOTVA PÁR KROKŮ a nyní jej laskavý, a citlivý pan ministr POŠLE K BANKOMATU, ke kterému jednak nedojde a pak jej nemůže se svým postižením OBSLUHOVAT. kKDYŽ ODLOŽÍ BERLE, TAK UPADNE. TOHO MINISTRA BY MĚLI ZAVŘÍT, AŽ BY ZČERNAL!!
* 09.10.2012, 00:21 - marie dubanová :
A HLAVNĚ JEŠTĚ DALŠÍ PODIVNOST, JAK BY MOHL ZÁKONEM PŘIKÁZAT, ABY SI DOTYČNÍ POSTIŽENÍ CHODILI PRO SOCIÁLNÍ PENÍZE JENOM DO SPOŘITELNY, JINDE TY PENÍZE NEDOSTANOU?? A KDYŽ SI NEVYZVEDNOU TU NEPLATNOU S KARTU, TAK TAKÉ NEDOSTANOU ŽÁDNOU finanční POMOC, NA PÉČI O SVOU OSOBU, JEN PŘÍKAZY A ROZKAZY!!!
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie