Dnes je Pondělí, 28. září 2020, svátek má Václav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

07.11.2008, 08:23 - rubrika " Bariéry "
Boleslavští vozíčkáři mohou využívat nové toalety

Mladá Boleslav - Nové toalety, které se otevírají takzvaným euroklíčem, jsou k dispozici zdravotně postiženým v Mladé Boleslavi.

Nacházejí se v prostorách místního Centra 83, tedy bývalé dětské nemocnice, pod schodištěm u hlavního vchodu. K toaletám je příjezd, po kterém se handicapovaní snadno dostanou, navíc jsou dostatečně prostorné, takže se tam i vozíčkář může bez problémů pohybovat.

'Pro případné problémy, například o víkendech, je tam tlačítko. V případě, že se například vozíčkáři na toaletě stane nějaká nehoda, využije tlačítko napojené na městskou policii, která je vybavena také euroklíčem, a může tedy dotyčnému přijet na pomoc,' uvedla ředitelka Centra 83 Luďka Jiránková.

Klíče má zatím přibližně sto lidí Tyto toalety však nezůstanou v Mladé Boleslavi jediné na euroklíč. 'Prvním skutečně městským zařízením, kde by měly být toalety také na tento klíč přístupné, se stane Dům kultury, kde bude během několika týdnů dokončena rekonstrukce toalet přizpůsobených nově právě i pro odemykání euroklíčem,' řekl tiskový pracovník mladoboleslavského magistrátu Pavel Šubrt.

Toalety na speciální klíč mají i v mladoboleslavském nákupním Bondy centru. Nyní je v kraji eurozámkem vybaveno asi sedmdesát míst, klíče má zhruba sto osob. Ve středních Čechách žije asi sto tisíc handicapovaných. Klíč si nyní mohou handicapovaní zakoupit za 357 korun od Svazu tělesně postižených v Praze. Pokud ale počkají do konce roku, mohli by ho dostat zdarma. Svaz tělesně postižených se uchází spolu s krajem o dotaci z Evropské unie. Výhodou místností vybavených eurozámkem je to, že klíče mají skutečně jen postižení, klíč je navíc univerzální v celé Evropě.

Nežádoucí návštěvníci se na toalety nedostanou Když je toaleta uzamčená a klíč má jen omezené množství lidí, mohou mít handicapovaní jistotu, že místnost nebude zdevastovaná, že z ní nebude například skladiště. 'Osobně jsem se setkal s tím, že záchody byly velmi znečištěné, na jedné toaletě dokonce přebýval bezdomovec. Je to problém hlavně na čerpacích stanicích podél dálnic,' podotkl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Upraveny mají být zámky nejdříve v městech s rozšířenou působností, poté i v malých obcích.

'Pro případné problémy, například o víkendech, je tam nainstalováno tlačítko napojené na policii.' ředitelka Centra 83 Luďka Jiránková

Autor: EVA KUČEROVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie