Dnes je Sobota, 5. prosince 2020, svátek má Jitka
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Cestování
Divadlo BARKA
Kam na dovolenou
Zábava
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

13.05.2003, 00:20 - rubrika " Volný čas > Kam na dovolenou "
Arbor vitae - zážitkový kurz nejen pro zdravotně postižené

Dali mi za úkol, abych napsal nějaký reklamní textík na letošní Arbor Vitae. Teď bych tedy správně měl na vás dštít celou spršku velkých slov jako sebepoznání, výzva, hra jako prostředek osobního rozvoje, zdravotně postižení jsou stejní jako my, a tak dále. Jenže to už bylo všechno řečeno mnohokrát a mnohými.

Začnu tedy raději svou osobní zkušeností. Než jsem jel na Arbor poprvé jako účastník, měl jsem to s postiženými lidmi asi jako většina. Člověk tak jako samozřejmě odkývá, že jsou to lidé jako každý jiný, jenom sedí na vozíku nebo třeba nevidí, není důvod se k nim chovat jinak. Ale když pak někoho takového potká, ze samé taktnosti neví kam s očima. A co teprve když ten někdo potřebuje pomoct nebo doprovodit! Nevíte kde co chytit, nevíte jestli se smíte zeptat, nevíte o čem můžete mluvit. Mám se ho zeptat, jak se mu to stalo? Ale ne, na to se určitě ptá každý. Obdivujete a trpíte.

Tudy někudy vede asi ta hlavní bariéra dělící svět zdravých a zdravotně postižených, čímž nechci nijak snižovat zásluhy organizací zabývajících se odstraňováním bariér viditelných. Občanské sdružení Užitečný život vzniklo proto, aby rozvíjelo mezi zdravými a postiženými lidmi úplně normální kamarádství. V grantových žádostech se tomu říká integrace.

Záhy se zjistilo, že chodit společně na koncerty, trávit víkendy na Šumavě nebo cestovat v autech po Evropě je hrozně fajn, ale že nejlepší způsob, jak může dvacet vzájemně se neznajích lidí strávit část prázdnin, je zážitkový kurz. Ty se konají většinou někde na samotě v přírodě, připravuje je tým instruktorů několik měsíců dopředu a čas na nich je doslova beze zbytku vyplněn nejrůznějšími programy, od horolezectví až po divadlo. Většinu programů, které jsou silnou výzvou i na kurzech pro zcela zdravé účastníky, je možné přizpůsobittak, aby byly vhodné také pro zdravotně postižené. No a uznejte, že vozíčkáři, s nímž jste se spustili na laně se střechy, nebudete mít problém pomoct sejít schodiště.

To je tedy asi to hlavní, co si z Arbor Vitae můžete odnést a co (abychom reklamě přece jen učinili zadost) vám také jinde nenabídnou. Zážitkový kurz může mít celou řadu dalších přínosů, o nichž se můžete dočíst například na http://www.uzitecny-zivot.cz/arbor-vitae, pro spoustu účastníků zůstává velkou nezapomenutelnou jízdou a inspirací pro mnoho dalších měsíců a let. Pojďte místo v šedivé teorii brouzdat v barevném listí pod zeleným stromem života. A nebo na ten strom rovnou vylézt.

Autor: Dalibor Šmíd
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie