Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Granty
Škola občanské iniciat...
Vzdělávání
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

15.04.2003, 00:19 - rubrika " Servis pro NNO > Škola občanské iniciativy "
Škola občanské iniciativy 18. (Účetníctví)

Jak platit za práci

I v neziskové organizaci založené na práci dobrovolníků se dříve či později objeví potřeba někomu za jeho mimořádné usílí zaplatit. Také člověk zcela oddaný myšlenkám dobrovolnictví nakonec musí jíst, alespoň trochu.

Splnění formalit k proplacení odměny příležitostnému brigádníkovi není obtížné - lze využít dohody o provedení práce. Splnění všech fromalit pro vznik skutečného pracovního poměru je o poznání složitější.

Jedna forma je pro všechny níže uvedené způsoby "zaměstnávání" lidí společná - pokud ještě nejste na finančním úřadě registrován k placení srážkové daně a daně z příjmu ze závislé činnosti, zaregistrujte se nyní. Pracovník finančního úřadu vám při registraci oznámí čísla bankovních účtů, na které budete příslušné daně odvádět.

Dohody o provedení práce

Jsou nejjednodušší možností, jak zaplatit brigádníka. Ještě před zahájením práce byste spolu měli dohodu písemně uzavřít - lze k tomu využít tiskopis "Dohoda o provedení práce", který zakoupíte v papírnictví. Pokud budete takové dohody uzavírat častěji, určitě se vyplatí vytvořit si vlastní formulář v počítači.

Co všechno musí dohoda obsahovat?

  • Samozřejmě přesnou identifikaci obou stran, tedy jméno (název), dresu.

  • Popis práce, kterou brigádník vykoná.

  • Rozsah práce v hodinách.

  • Výše sjednané odměny. Ta se uvádí včetně daně, která bude odvedena - brigádník tedy nakonec dostane méně peněz. Jestliže například výše sjednané odměny bude 2 000 Kč, brigádník dostane 1 700 Kč.

  • Terním, do kdy musí být práce hotova a kdy bude proplacena odměna.

  • Kdo práci převezme (zkontroluje, zda ji brigádník udělal správně a ve sjednaném rozsahu).

  • Pokud chcete brigádníkovi proplatit cestovné, musí to být ve smlouvě výslovně uvedeno (na tiskopise lze využít kolonku "další ujednání")Pozor! Jedna organizace může v průběhu roku s jedním člověkem uzavřít několik dohod o provedení práce, celkový rozsah však nesmí překročit sto hodin! Je tedy možné uzavřít pět dohod po dvaceti hodinách, nikoliv však jednu dohodu na 120 hodin.

Pro stanovení výše odměny nepletí žádná pravidla. Bude ovšem nanejvýš podezřelé, pokud někomu za úklid kanceláře nabídnete tisíc korun na hodinu.

Před proplacením odměny musíte spočítat výši daně. Z odměn do 3 000 Kč se platí srážková daň ve výši 15%. Jestliže tedy celková výše odměny je 2 600 Kč, srážková daň bude činit 390 Kč. Z odměn nad 3 000 Kč (do 18 200 Kč) se platí záloha na daň ve výši 20%, z odměny 4 000 Kč to tedy bude 800 Kč.

Jaký je rozdíl mezi srážkovou daní a zálohou na daň

  • Každá se odvádí na jiný účet finančního úřadu.

  • Srážková daň se zaplatí a tím je vyřízena. Záloha na daň se zaplatí a tím by mohla být vyřízena, ale pro brigádníka je to nevýhodné (stát mu odkrojí 20% odměny). Brigádník proto může na začátku dalšího roku podat daňové přiznání, na základě kterého mu stát pravděpodobně část daně vrátí (jestliže všechny brigádníkovi příjmy za celý rok nečinily více než 38 040 Kč, vrátí mu stát všechny zaplacené zálohy na daň - výsledná daň tak bude nulová). Pokud brigádník nemá žádný významnější pracovní poměr a podepíše "Prohlášení", nemusí podávat daňové přiznání, roční zaúčtování daně za něj provede organizace - blíže v kapitole o pracovních pomerech.

Autor: Petr Vozák
Zdroj: Hnutí Duha
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie