Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Granty
Škola občanské iniciat...
Vzdělávání
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

25.03.2003, 10:50 - rubrika " Servis pro NNO > Škola občanské iniciativy "
Škola občanské iniciativy 12. (Účetníctví)

Faktury

Podobně jako paragon či daňový doklad, i fakturu vystavuje dodavatel zboží či služby. Faktura dokonce může být (a také často je) daňovým dokladem. Přesto se s ní zachází jinak než s paragonem. Proč? Faktura je dokladem, který zpravidla přesně popisuje, co nakupujete, ale sama o sobě není dokladem o tom, že byl nákup skutečně zaplacen. Přijetím faktury vzniká závazek vůči dodavateli, který zanikne až jejím zaplacením - což se někdy stane ve stejné chvíli, jindy až o měsíc později. O faktuře se proto účtuje jako o závazku, nikoliv jako o výdaji z pokladny či účtu.

Faktury jsou tedy samostatným typem účetního dokladu - dokladem o závazku. Každou přijatou fakturu je vhodné opatřit textem "Přijato dne DD.MM.RRRR, podpis XY".

Faktury lze nejen přijímat od dodavatelů, ale také vydávat. Vydaná faktura je rovněž účetním dokladem, a to o pohledávce (dokladem o tom, že vám někdo má dát nějaké peníze). Začínající organizace zpravidla faktury pouze přijímá. Bude-li přesto potřebovat vystavit fakturu (prodáte například někomu publikace, které jste vydali), můžete použít tiskopis faktury zakoupený v papírnictví. Příjmy, které obdržíte za vystavenou fakturu, jsou ale téměř ve všech případech zdanitelnými příjmy (viz níže).

Pokud fakturu hradíte v hotovosti, budete od dodavatele potřebovat ještě doklad o jejím zaplacení - stvrzenku, paragon. Toto potvrzení se použije jako součást výdajového pokladního dokladu. Pokud fakturu uhradíte převodem, bude dokladem o zaplacení výpis z bankovního účtu.

Potvrzení o zaplacení v hotovosti nemusí být na samostatném dokladu, může být i součástí faktury, ale musí to na ní být výslovně uvedeno (dodavatel nemusí vystavovat fakturu a ještě potvrzení, stačí do faktury vepsat "uhrazeno v hotovosti dne DD.MM.RRRR, podpis XY"). V takovém případě můžeme fakturu zaúčtovat jako normální paragon.

Na obr. 5 je ukázka došlé faktury - lze z ní poznat, že:

  • Zatímco číslo faktury přidělené prodejcem je 3010706381, v účetnictví neziskové organizace bude faktura evidována pod číslem FAD 78.

  • Faktura byla zaplacena v hotovosti a její součástí je i potvrzení o zaplacení, nemusela by tedy být zaúčtována jako faktura. Stačilo by přilepit k ní formulář výdajového pokladního dokladu a zařadit ji mezi ostatní výdajové pokladní doklady. Organizace se však rozhodla zařadit ji do sborníku přijatých faktur - proto je doklad očíslován jako faktura. Organizace bude muset vytvořit ještě výdajový pokladní doklad na částku 9 892 Kč. Na tomto výdajovém dokladu bude místo paragonu jen odkaz na fakturu číslo FAD 78.


Obr. 5 - ukázka faktury

obrázek faktury


Autor: Petr Vozák
Zdroj: Hnutí DUHA
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie