Dnes je Pátek, 23. dubna 2021, svátek má Evžénie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

24.03.2005, 07:33 - rubrika " Služby > Organizace "
Neziskové organizace mají potíže

Kvůli nedostatku financí na provoz bojuje o existenci hned několik občanských sdružení.

Stále méně peněz na provoz dostávají od státu či kraje takzvané neziskové organizace, které například pomáhají starým, postiženým, nemocným a jinak handicapovaným lidem.

Ostrava - Hned několik občanských sdružení a podobných organizací bojuje v posledních týdnech o přežití kvůli nedostatku peněz na provoz.

Bez dotace od kraje si musí poradit například Sdružení onkologických pacientů Onko - Amazonky, vážné problémy s provozem má i ostravské Středisko pracovní rehabilitace pro postižené lidi nad šestnáct let, uzavřen je už od konce roku kvůli neposkytnutí státní dotace Domov pro dětské narkomany Agapé v Suchých Lazcích na Opavsku.

"Omezujeme pracovní úvazky, zoufale hledáme peníze na mzdy a provoz. Tak málo peněz, s jakými musíme vyjít v letošním roce, jsme ještě nikdy neměli," říká vedoucí ostravského Střediska pracovní rehabilitace Oldřich Hanke. Středisko patří mezi ojedinělá zařízení svého druhu - pomáhá lidem, kteří jsou již ve věku, kdy se o ně nestarají žádné ústavy. "Tito lidé by bez nás zřejmě seděli doma a čekali na návrat svých rodičů z práce, nebo by se toulali po ulicích. My jim dáváme zajímavou náplň dne, učí se spousty věcí, sportují," říká Hanke.

Domov pro dětské narkomany je zavřený

Podobně ojedinělým je i Domov pro dětské narkomany Agapé. Pomáhá dětem, třeba i dvanáctiletým, které propadly drogám. Domov je už od konce minulého roku uzavřen, nedostal dotaci od Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. I když ministerstvo práce poskytlo domovu dvojnásobnou dotaci, protože považuje jeho práci za velmi kvalitní a potřebnou, rada vlády věc vidí jinak. Tento týden se v Praze uskuteční zřejmě poslední jednání, které by ještě mohlo postoj rady změnit a vést ke znovuotevření domova.

Důvodů, proč musí většina neziskových organizací vyjít s méně penězi, než jaké měla v minulých letech, je více. O dotaci na letošní rok požádalo kraj několik desítek neziskových organizací. Od charit na provoz domů s pečovatelskou službou přes centra pro zdravotně postižené, diakonie, Červený kříž, Konvent sester Alžbětinek, Kongregace dcer Božské lásky až po Spolek důchodců či TyfloCentrum s projekty pro osoby s těžkým zrakovým postižením.

Kraj dostal méně peněz

Kraj letos dostal od státu na dotace pro neziskové společnosti méně peněz než loni. "Radní se dohodli, že vydělí všechny oprávněné žádosti určitým koeficientem a o ten budou dotace kráceny," vysvětlila Kateřina Churá z Krajského úřadu, proč všechny požadované dotace byly letos kráceny.

Dalším důvodem je i fakt, že některé žádosti o dotace nesplňují všechny potřebné náležitosti, nejsou podány včas nebo nesplňují podmínky pro udělení dotace.

Ačkoli od roku 1989 už se naprostá většina neziskových organizací naučila žádat o granty či dotace a podávat projekty, ještě stále mnohé z nich nedokáží či nemají potřebné kapacity pro nejširší využití grantových a dotačních možností.

"Kvalitních zdrojů financí podle mého názoru ubývá. Proto je důležité, aby neziskové organizace měly perfektní přehled o grantech a důležitých datech," říká Dagmar Pijáčková z občanského sdruženíVita Ostrava. Vita zhruba před rokem začala provozovat Neziskovou informační agenturu, která má kvalitní databázi grantů i informací o tom, kdy, kde a jak lze konkrétní grant získat.

"Některé neziskové organizace vznikly z čistého nadšení a chuti pomáhat druhému, jenže se třeba časem ukázalo, že čistě na dobrovolnosti už všechno nelze stihnout a zvládnout," říká Dagmar Pijáčková.

Autor: JAROSLAV BAĎURA
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie