Dnes je Úterý, 29. září 2020, svátek má Michal
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

30.07.2013, 20:31 - rubrika " Rozhovory "
Rozhovor ke zrušení sKarty

Jsou dny sKaret sečteny? Do měsíce by se k nim měl vyjádřit Ústavní soud, řekl on-line deníku tyden.cz nový ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Do té doby chce usilovat o zrušení kritizovaného projetu ve sněmovně. Poslanci by o sKartách mohli jednat už na začátku srpna.
tyden.cz, 26. 7. 2013


Odškodnění za sKarty? Smlouva se spořitelnou možná neplatí

Prosazujete zrušení sKaret. Domluvil jste si už s poslanci, aby takový návrh vůbec zařadili na program schůze (poslanci se sejdou už na začátku srpna - pozn. red.)? Minule se jim do takového rozhodnutí nechtělo a odsunuli ho.
Organizační výbor sněmovny se sejde 31. července, na poslance čeká 250 předloh. My už podruhé nebo potřetí žádáme o zařazení sKaret na program schůze, bylo nám to přislíbeno a doufám, že to splní.

Kdo vám to slíbil, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová?

Zástupci sociálního výboru. Kromě toho na minulém jednání sněmovny požádal klub sociální demokracie o svolání mimořádné schůze, kterou dokonce nazývá schůze sKarta. Pokud to takto je, myslím, že by žádostem mělo být vyhověno. Víc se pro to nedá udělat.

Ve sněmovně nicméně leží víc variant řešení. Jste pro úplné zrušení sKaret, nebo je pro částečné, jak navrhují třeba poslanci ODS Kohoutová a Stanjura?

Je to senátní návrh, přičemž je k němu podán komplexní pozměňovací návrh (který zcela ruší sKarty - ponz. red.), se kterým se ztotožnila i moje předchůdkyně paní ministryně Müllerová a já jsem v tomto konzistentní. Pozdější pozměňovací návrh od pana Stanjury a paní Kohoutové by tu věc zbytečně komplikoval. Ale rozhodnutí je na sněmovně.

Nebojíte se, že v případě zrušení sKaret bude chtít Česká spořitelna po státu odškodnění?

Česká spořitelna je operátor, který zatím má jakási práva, ale i povinnosti na základě smlouvy. A u Ústavního soudu leží docela závažný podnět, který má vůbec přezkoumat, zda takovýto druh smlouvy je legitimní. Pokud Ústavní soud dospěje k názoru, že ten právní akt je od samého počátku neplatný, otázka kompenzací nebo následků je ve zcela jiné rovině, než kdyby tomu tak nebylo. Ústavní soud by se měl vyjádřit ve lhůtě řekněme nějakých 30 dnů.

A jednal jste už se zástupci spořitelny?

S panem generálním ředitelem jsem pochopitelně jednal. To jednání bylo velmi korektní a oba dva jsme si vyjasnili naše pozice s tím, že pro obě dvě strany je naprosto nejdůležitější to, aby sněmovna konala a my znali její usnesení. Až od něj se pak můžeme odrazit dál.

Jak dlouho bude trvat, než se případné zrušení sKaret promítne do praxe? A nehrozí nějaké problémy? Zdravotně postižení upozorňují například komplikace s vydáváním průkazů OZP.

Až zrušení vyjde ve Sbírce zákonů, budou potřeba dva až tři měsíce na to, aby došlo k výměně sKaret za jiný typ průkazu a aby si klienti podle své vůle rozhodli, jakým způsobem chtějí dostávat dávky, tedy složenku, převodem na účet...

Nemusí se lidé bát, že po zrušení sKaret nedostanou dávky včas?

V tom nevidím žádný problém. To, že dávky nechodí včas, není otázkou sKarty, ale špatné funkcionality počítačových systémů. Ale to je jiná historie.

Co bude řešit Ústavní soud?

Návrh na zrušení sKaret poslali Ústavnímu soudu už na začátku letošního února senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Podle něj nemá projekt sKaret žádnou oporu v zákonech a je protiprávní je prý i smlouva s Českou spořitelnou, neboť zasahuje do soukromí příjemců dávek, což konstatoval i Úřad pro ochranu osobních údajů. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová on-line deníku TÝDEN.CZ řekla, že soud se podáním senátorů stále intenzivně zabývá. Termín možného vynesení verdiktu ale nepotvrdila.

Zdroj: tyden.cz


Zdroj: MPSV.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie