Dnes je Středa, 20. ledna 2021, svátek má Ilona
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

09.12.2004, 07:25 - rubrika " Volný čas > Cestování "
Radosti i strasti hradeckých vozíčkářů

Cestování po Hradci. Vozíčkáři však mohou narazit na komplikace. A přitom řešení některých problémů je docela jednoduché.

Vozíčkáři mohou jet svým autem, nebo si objednat dopravní službu DOSIO, která ve městě zajišťuje přepravu imobilních občanů. Poslední možnost je "jet po svých". V létě to jde. Hradec je rok od roku díky přibývajícím cyklistickým stezkám a většímu počtu nájezdů na chodníky (nedávno byla zprovozněna cyklistická stezka v ulici Náhon a upraveny nájezdy v ulici J. Masaryka) pro vozíčkáře stále přístupnějším a příjemnějším městem.

DOSIO je velký pomocník

Na telefonu 495 837 243 nahlásíte hodinu a místo, odkud a kam chcete jet, a za jízdné, které zhruba odpovídá jízdnému dopravního podniku, vás DOSIO odveze. Dokonce si můžete objednat tzv. schodolez, na němž vás pracovníci DOSIO vyvezou do vyšších pater budov, které nemají výtah.

DOSIO zajišťuje pravidelnou dopravu postižených lidí do práce, dětí do škol, za lékařem, na nákupy i za zábavou. Je to velká pomoc, člověk je však vázán časem, na který si dopravu objednal. Služba není dostupná o víkendech a ve všední dny končí ve 21 hodin. Kino od 20 hodin znamená návrat "po svých".

Jízda městskou dopravou

Je tu však ještě jedna možnost - nízkopodlažní autobusy a trolejbusy. Nízkopodlažní trolejbusy dokáží snížit podlahu téměř až k obrubníku a s mírnou pomocí je možné se do nich dostat i na elektrickém vozíku. Autobusy jsou vybaveny nájezdovou rampou, ale bohužel ne všechny. Pak je problém se do nich na vozíku dostat.

Všechno není ideální

Měl bych však i několik připomínek, například aby DOSIO mělo pracovní dobu do 22 hodin, jako tomu bylo dříve. Dopravní podnik by mohl vyznačit nízkopodlažní spoje přímo v jízdním řádu, jako tomu je třeba v Liberci. Nedávno dostala Daneta k užívání auto přizpůsobené na přepravu imobilních občanů, ale děti do Danety vozí DOSIO, které kapacitně ve špičce na celý Hradec nestačí. Možná by se dal vymyslet způsob, jak tento automobil využít více.

Autor: Zdeněk Švarc
Zdroj: Hradecké noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 09.12.2004, 19:02 - míla :
Nevíte někdo, kdo DOSIO provozuje?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie